Entertainment

Daha önce Rick Alverson filmi izlememiştim. Bu benim için ilk deneyim oldu. Deneyim diyorum Entertainment adı gibi eğlenceli bir film değil. Yüzlerce film izledim ve bunların bir çoğunu burada yazmaya çalıştım ama bu film kadar anlayamadığım film olmadı. Evet sembolizm desen var bir felsefe desen var ama filmde olmayan bir şeyde var. Bu olmayan şeylerin başında da izleyicinin bir türlü filme adapte olmaması yatıyor.

Adapte olamamak demişken sorun bende mi bilmiyorum. Filmin içine bir türlü giremedim. Bölük pörçük bir kurgusu var. Yer yer karakterin psikolojisini vermeye çalışan garip sesler sinir ediyor izleyeni. Aslında ben bu sesleri severim, ama gördüklerimle bir şeyi bağdaştıramayınca haliyle anlamsız bir sinirden öteye geçmiyor bu sesler.

Oyunculuklar güzel. Filmde yer yer anladığım sembolizm güzel. Ancak bir araya getirdiğimde filmi okuyamıyorum açıkçası. Bu sebepten dolayı da pek yorum yapamayacağım. Neyse gelelim filmin konusunda.

Film adını bilmediğimiz orta yaşlı bir komedyenin etrafında geçiyor. Bu komedyen, yanında genç bir komedyen ile birlikte, Kaliforniya çöllerinde mekan mekan gezmektedir. Çok başarılı olmayan bu komedyen garip bir tavır ile üçüncü sınıf barlarda program yapmaktadır. Komedyenimiz aynı zamanda uzun zamandır görmediği kızına da ulaşmaya çalışmaktadır.

Günün birinde sahneye çıktığı yerde uzun zamandır görmediği kuzeni ile karşılaşır. Adam zengindir ve ondan kendisine ait bir çiftliğin başında olmasını ister. Komedyenimiz bir süre orada takılır ancak sonra bu işi bırakır ve komedyenliğe geri döner.

Yalnız olan komedyenimiz gündüzleri yalnızlığına yalnızlık eker, geceleri ise suratsız komedyen kimliğine bürünerek tam anlamıyla kendi dünyasında hayal içinde yaşar. Günün birinde Hollywood’da bir partide gösteriye çıkma teklifi alır. BU onun için bir basamaktır. Bu durumu kullanarak kızına ulaşmak ister. Tabi iş farklı ilerlemektedir.

Özetlemek gerekirse zor ve sıra dışı bir film Entertainment. Bilmiyorum belki de sorun bendeydi. Pek bir şey anlayamadım ve açıkçası oldukça sıkıcı geldi. Eğer izleyen varsa bana küçük bir yorum yapsın eğer yanılıyorsam. Ben pek vakit harcamayın derim.

Yönetmen: Rick Alverson

Senaryo: Rick AlversonTim HeideckerGregg Turkington

Oyuncular:

Gregg Turkington Komedyen
Annabella Lwin Uçak tur rehberi
Tye Sheridan
Eddie
John C. Reilly
Kuzen John
Mike Hickey
Heckler

Linkler:

http://www.ifistanbul.com/film/entertainment/24/

http://www.imdb.com/name/nm3687830/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: