Epic

Buz Devri ile birlikte adından söz ettiren başarılı yönetmen/seslendirmeci ‘in son animasyon denemesi Epic. Wedge bu animasyon ile birlikte senaryo işine de girmiş, senaryoyu “The Leaf Men and the Brave Good Bugs” kitabının yazarı William Joyce ile birlikte yapmış. Tabi yazım ekibi sadece bu iki isimle kısıtlı değil. Hikaye olarak pek tatmin edici olmasa da Epic, görsel olarak tatmin edici bir şekilde karşımıza çıkıyor. Firma ise Blue Sky.

Filmin seslendirme kadrosunda da ilgi çekici isimlere rastlıyoruz.Beyonce Knowles, Amanda Seyfried, Colin Farrell, Christoph Waltz, Jason Sudeikis, Steven Tyler, Josh Hutcherson gibi isimler gözümüze çarpıyor. Tabi bu isimler listede olunca ister istemez beklentimizi arttırıyor film. Belirttiğim gibi film animasyon ve seslendirme konusunda tatmin etse de hikaye oldukça sönük kalmış.

Hikaye hikaye dedik aslında hikaye bilindik bir hikaye. Biraz Avatar’ı anımsatıyor diyerek klasik bir giriş yapacağım. Ya da aslında şöyle açıklayayım. Bir çok filmde gördüğümüz gibi o dünyaya ait olmayan birisi, o dünyada kalır ve o dünyanın kurtulması için bar rol oynar. Evet aslında hikayenin özeti bu. Ancak bu hikayede her he kadar farklı dünyalardan, farklı yaşamlardan da bahsedilse yaşananlar olan bitenler bizim dünyamızı da birinci dereceden etkiliyor.

Genç bir kız doğa araştırmacısı babasının evine yaşamak için gelir. Babası ormanda farklı bir yaşamın olduğunu gibi bir düşünceyi ispatlamaya çalışmaktadır. Tabi bu düşünce onu komik duruma düşürür. Kızı da babasına bu sebepten dolayı atarlanır. Öyle ki adam büyün vaktini bu yaşam formlarını aramak için geçirmekte ve ailesine vakit ayırmamaktadır. Kız bir yerde annesinin ölümünden babasını da sorumlu tutmaktadır.

Kız evi terk edecekken bir şeyler olur. Bu sırada ormanın içinde küçük yaprak adamlar doğa kraliçesinin kutlamaları için hazırlıklar yapmaktadırlar. Tam kraliçe geç esnasında kötülerin saldırısına uğrar ve yaralanır. Ölürken duruma kız şahit olur ve kraliçe büyü yaparak kızı küçültür güçlerini bir tohuma saklayarak kıza teslim eder. Kız bu tohumu ne yapacağını bilmez ama bu yeni dünyaya alışması gerekmektedir.

Bazı izleri takip ederek tohumu ne yapacağını öğrenir. Tohum eğer karanlıkta çiçek açarsa karanlık kraliçe gelecek aydınlıkta çiçek açarsa aydınlık kraliçe gelecek demektir. Karanlık birinin gelmesi ise tüm ormanın kurumuş bir hal alması anlamına gelmektedir. Kız yaprak adamlarla beraber tohumu korumak için savaşır. Tabi savaşı kazanmak için hiç inanmadığı babasından da yardım almak zorunda kalır.

Aslında hikaye vermek istediği mesajı veriyor. Kurgusu da oldukça güzel. Ama bir başka dünyaya gitmek zorunda kalıp o dünyayı koruma fikri artık biraz basitleşti. Hikayeyi kurtaracak tek şey ise burada o dünyanın da aslında bizim dünyamız olduğu fikri. Buna ek olarak görsellik ve animasyon açısından oldukça başarılı olduğunu söylemiştim. Aynı şekilde açılar ve aksiyon da oldukça güzel. Teknik açıdan animasyon kesinlikle geçer not alıyor. Aslında hikaye de biraz iyi olsaymış müthiş bir klasik çıkarmış ortaya.

özetlemek gerekirse Epic eğlenceli izlenebilecek bir film. 3D olarak sinemalarda gösterime girdi ancak bana normal bir şekilde izlemek nasip oldu. Ama 3D’nin de zevkinin başka olacağını düşünüyorum bu teknik ile.

Yönetmen: Chris Wedge

Senaryo: William JoyceJames V. HartChris WedgeDaniel ShereTom J. AstleMatt Ember

Seslendirenler:

Mary Katherine (M.K.)
Bomba
Nim Galuu
Mandrake
Grub
Bufo
Queen Tara
Fruit Fly
Nod
Ronin

 Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0848537/

http://www.epicthemovie.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?