Erdir Zat – Rakı Kitabı

Rakı Kitabı temlellerini Raki Ansiklopedisinden almış bir kitap. İçinde Rakı hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. İlk yapımından günümüze kadar geçen evre, Osmanlı döneminde rakı, ünlüler, mekanlar her şey bu kitapta mevcut. Rakı nasıl içilir, nerede içilir her birinin cevabı bu kitapta.

Kitap Overteam Yayınları tarafından piyasaya sürülmüş ve 2011 yılında Gourmand Awards alkollü içkiler dalında yılın en iyi kitabı ödülünü almış. Kitabın en büyük özelliklerinden biri de üç dilde çıkmadı. Aslında kitap ilk olarak İngilizce hazırlanmış. Daha sonra Türkçeye çevrilmiş ve akabinde Almancası gelmiş.

Milli içkimiz (rakipleri çıktı ama) hakkında bilgilenmek istiyor mezeler ve adabı hakkında bilgi almak istiyorsanız okuyun derim.

Kitap tanıtımı:

Overteam Yayınları bu defa okuyuculara Rakı Kitabı’nı sunuyor: Rakının hikâyesi bugüne kadar hiç böyle anlatılmadı… Rakının adabıyla, sofrasıyla, geleneğiyle, tarihiyle, müziği, şiiri, edebiyatıyla, insanları kaynaştıran muhabbetiyle, çevresinde oluşturduğu yaşam biçimiyle bir “kültür mirası” haline gelişini ve bu kültürü anlatıyor Rakı Kitabı.

Öte yandan, Rakı Kitabı’nın kendi aidiyetleri de var. Bunların başında elbette bu alanda yapılmış en kapsamlı çalışma olan Rakı Ansiklopedisi geliyor. Gourmand Awards 2011’de distile alkollü içkiler dalında “Yılın En İyi Kitabı” seçilerek dünya çapında başarı elde eden bu eşsiz yapıt, çıktığından beri komedi ustalarından senaristlere, meyhanecilerden gazetecilere pek çok kesime esin verdi.

Rakı Kitabı’nın bir başka aidiyeti, kardeşleri: İlk kez bir rakı kitabı üç dilde birden çıkıyor. İngilizce edisyonu Rakı: The Spirit of Turkey, Almanca edisyonu Das Buch vom Rakı adını taşıyor. Rakı Kitabı bu çokdilli projenin “kaptan” kitabı. Dünya literatüründeki önemli bir boşluğu doldurmak gibi bir misyonu var.

Erdir Zat’ın özenli Türkçesi, Murat Belge’nin önsözü ve rakı tarihine tanıklık eden bir görsel şölen sizleri bekliyor…

Türkçe
208 s. — Kuşe– Ciltli — 21 x 28 cm
İstanbul, 2013
ISBN : 9786054588084
Yayın Evi: Overteam Yayınları


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?