Erkekler

Filmin yönetmen koltuğunda Faruk Aksoy var. Hem yapımcısı olduğu hemde yönettiği işlere bakarsak aslında çok iyi iş çıkardığını, beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bu filmde aslında öyle. Faruk Aksoy filmlerinde sürekli bir Amerikan vari hikaye ve olay örgüsü izliyoruz. Bu olay örgüsüne de Türk karakterler ve mantığı katarak filmi bizmişiz gibi gösterme durumu var. Bu filmde aynı şekilde yola çıkmış.

Erkekler izlenmesi zor bir film. Diyaloglar o kadar uzun ve sıkıcı ki sanki bir tiyatro oyunu uyarlamasıymış gibi geliyor. Aslında bu film bir tiyatro oyunu olsaymış daha iyi olurmuş. Çünkü durağan hikaye sinema filmi olacak aksiyonu yakalayıp bir kademe üste çıkamıyor. Bu işlemi yapacakta yönetmen aslında. İki çok iyi oyuncuyu oturtup kayda alma işini herkes yapabilir yönetmen sahnedeki duygu yükünü vermeli aslında. Bu filmde bu durumla karşılaşamıyorsunuz.

Belirttiğim gibi yönetim konusunda film sınıfta kalmış. Zaten iyi büyük ismi yönetmek ayrı bir durum Aynı şekilde mekan ve ışık konusunda film bekleneni vermiyor. Hal böyle olunca zaten ağır olan senaryo daha da ağırlaşıyor ve insanın üzerine çöküyor. Zaman zaman senaryo çok fazla ayrıntıya giriyor ve aslında komedi olması gereken film bu türden soyutlanarak olması gerekenin dışına çıkıyor.

Film erkekleri incelerken bunu eğrisiyle doğrusuyla gözler önüne sereceğini mi yoksa bununla dalga geçeceğini mi tam anlamıyla bilmiyor. Filmin ilk yarısı biraz daha doğru giderken, yarından sonra yerini dalga geçmeye bırakıyor. Bu da film kurgusunda tutarsızlıklara sebep oluyor.

Adem başarılı kariyer sahibi ünlü bir avukattır. Severek evlendiği bir karısı mutlu bir evliliği vardır. Bu evlilikten birde kızı vardır. Hiç bir sorunu yokken adem karısını aldatmaktadır bunu erkekliğine mal etmektedir. Bir gün karısı aldatıldığını anlayınca Adem’i terk eder. Bu dakikadan sonra Adem neden böyle olduğunu araştırmak için psikiyatra gitmeye karar verir.

Adem ünlü bir ve başarılı bir psikiyatr olan Nazım’la ta tanışır ve konuşmaya başlar. Çocukluğundan başlayarak tüm olan biteni anlatır. Nazım, Adem’e yardımcı olmaya çalışırken kendisinin de içinde bulunduğu hayatı sorgulamaya başlar. Aslında onun da hayatı il ilgili bazı sıkıntıları vardır. Biz de bu sorunlara ortak oluruz.

Film oldukça sıkıcı ilerliyor. Ali Poyrazoğlu ve Fikret Kuşkan‘ın olması filmde bir artı gibi gözükse de onlarda filmi kurtarmaya yetmiyor. Ne yapmak istediğini bilememiş bir film Erkekler. İzlemeyi deneyebilirsiniz ama hiç empati kuramıyorsunuz karakterlerle. Filmin en büyük sıkıntısı bu.

Yönetmen: Faruk Aksoy

Senaryo: Faruk AksoyYılmaz OkumuşHilal Çelenk

Oyuncular:

Ali Poyrazoğlu
Nazim
Fikret Kuşkan
Adem
Asuman Dabak
Zerrin
Güneş Emir
Hale
Enis Akan
Çocuk Adem

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3386254/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?