Ernest et Célestine

Ernest and Celestine hakkında çok fazla bir şey yazabileceğimi düşünmüyorum. Tam anlamıyla bu çizgi film (animasyon mu desem bilemedim) çocuklar için yapılmış. Her ne kadar klişe bir konu işlese de Fransız filmi olması itibari ile diğer Amerikan animasyonlarından kendini açık ara sıyırıyor. Oldukça başarılı bir tekniği var filmin. İzlerken çizimlere hayran olduğumu söyleyebilirim. Hikaye de keşke biraz daha dolu olsaydı da tam anlamıyla iyi bir animasyon çıksaydı karşımıza.

Film Gabrielle Vincent‘ın aynı isimli çocuk kitabından uyarlanmış. başarılı bir uyarlama olduğunu düşünüyorum. Kitabın daha sonra farklı dizleri de çıkmış. Film olarak geleceğini düşünmüyorum ama ne olacağı da belli olmaz. Hikaye tam anlamıyla iki farklı türün bir arada yaşayabileceğini anlatıyor.

Filmde iki ayrı dünya görüyoruz. Birisi dünya üzerinde yaşayan ayıların dünyası, diğeri ise yer altında yaşayan farelerin dünyası. Bu iki tür bir araya gelmemektedir. Fareler küçük yaşta ayılardan korkutularak yetiştirilmektedir. Célestine ise diğer farelerden farklı onlarla arkadaş olabileceklerini düşünen küçük bir faredir. Resim yapmayı sever ancak ne yazık ki bu işi yapamaz, diğerleri gibi ayılardan diş çalması gerekmektedir. Célestine yaptığı ayı resimlerinden dolayı dışlanmıştırda.

Bir gün yer yüzüne diş aramak için çıkar. Bu sırada açlıktan ne yapacağını şaşırmış Ernest ile tanışır. Célestine, Ernest’e karnını doyurması için bir yer gösterir ve Ernest burada karnını doyurur. Tabi hırsızlık yaptığı mağazadan apar topar kaçar. Kaçarken yanına Célestine’i de alır. Bu arada Célestine’de Ernest’ten bir yardım ister. Ona diş lazımdır. İkisi gider bir diş dükkanını soyarlar. Bir sürü dişle yaşadığı yere dönen Célestine birden kahraman olur. Ancak gitmesini söylediği Ernest kanalizasyon tünelinde yakalanınca işler değişir. Farelerin kolluk kuvvetleri ikisini de kovalamaya başlar. Tabi bu kovalamaca yukarı çıkıncada devam eder. Ayıların kolluk kuvvetleri de ikilinin peşindedir. İkili bir süre Ernest’in evinde kışı gizlenerek geçirir.

Ancak yaz geldiğinde her iki cinsin kolluk kuvvetleri Ernest ve Celestine’in yerini bulur ve onları tutuklarlar. Ernest’i fareler, Célestine’i ise ayılar yakalar ve mahkemeye çıkarırlar. Mahkeme esnasında altlı üstlü olan mahkeme salonunda yangın çıkar. Hakimleri kurtaranlar ise bizim Ernest ve Celestine olur. Tabi tüm suçlamalardan kurtulurlar. Beraber yaşamaları için de izin çıkar.

Çocuk filmi olması dışında eğlenceli bir animasyon Ernest et Célestine. Gönül rahatlığıyla çocuklarınıza izletebirsiniz. hatta görsel olarak büyükleri de tatmin edip sıkmayabilir.

Yönetmen: Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner

Senaryo: Gabrielle Vincent (kitap), Daniel Pennac

Seslendirenler:

Forest Whitaker
Ernest
Pauline Brunner
Célestine
Anne-Marie Loop
La Grise
Paul Giamatti
Rat Judge
William H. Macy
Head Dentist

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1816518/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?