Eskalofrío / Shiver

Son dönemlerde İspanyollardan fena korku filmleri çıkmıyor. Her ne kadar çoğu benim korku gerilim beklentilerimi karşılamasa da genel anlamda iyi konumu filmler perdeye yansıyor. Tabi benim korku gerilim klişelerim bu noktada biraz ütopya gibi gözüküyor.

Eskalofrío başarılı bir hikaye ve kurgu ile karşımıza çıkıyor. Hikaye beklentilerin dışında ilerlediği için film beklenileni veriyor aslında. Nedense yine olur olmaz yerde verilen tüyo filmin bütün akışını sekteye uğratmaya yetiyor. Sanki finali biraz erken yapmış izlenimi veriyor bize.

Film Santi’nin soğuk terler içinde bir kabus tan uyanması ile başlar. Kabusunda günaş ışığında erimektedir. Tabi film bu durumda bize bu bir vampir filmi izlenimi verir. Uyandığında ise gerçekten gün ışığına çıkamadığını görürüz, bu şüphelerimizi haklı çıkartır tabi. İlerleyen dakikalarda görürüz ki, Santi’nin derisi güneş ışığına aşırı derecede hassas olduğu için güneşe çıkamamaktadır.

Filmin havası o kadar sakin ve soluktur ki sürekli bir şeyler olacağını hisseder dururuz. Ancak o olacak şeyler bir türlü gelmez. Tabi bu filmin gerilimini de arttırıyor. Doktorunda tavsiyesi ile Santi annesi Julia ile birlikte sürekli kapalı bir havası olan küçük bir kasabaya taşınır. Santi bu olayın sorununu çözemeyeceğini düşündüğü için pek isteksizdir ama yapacak bir şeyi olmadığı için buraya gider.

İlk bakışta yeni evi bu kasaba ve insanlar ona çok garip gelmiştir. Her birinin ayrı bir ilgin yapısı vardır. Santi, bu yerden korkmaya başlamıştırda. Orada güzel de bir kız arkadaş edinir. Aslında beklediği kadar da kötü gitmemiştir hiç bir şey. Okulda bir kaç kişi ile uzlaşamamıştır ama sonuçta güzel bir arkadaşı olması ona destek olmuştur.

Bir kaç gün sonra kasabada cinayetler yalanmaya başlamıştır. Kurbanlar boyunlarından ısırılarak öldürülmüştür. Önce bunun bir hayvan olduğunu düşünürler ama hastalığı ve tüm olaylara yakınlığı yüzünden herkes bu olaylardan Santiyi sorumlu tutar. Aslında gidişatta o şekilde gözükmektedir. Ancak suçlayacak bir noktada bulamazlar.

Santi’nin etrafında da garip olaylar dönmektedir. Santi bu olayı çözdüğünde kendisinin de temize çıkacağını bildiğinden olayın üzerine gider ve araştırmaya başlar. Tabi karşılaştıkları onun da kanını dondurur.

Burada hikayeyi tam da kilit kısmını anlatmaya gerek yok.Yer yer başarılı çekimlerle de aksiyonunu kaybetmeyen bir film. Dediğim gibi sanki final biraz erken geliyor. Ama o saatten sonra da bir başka merakta akla katılmıyor değil.

İzlenebilir. Gayet başarılı bir film olduğunu söyleyebilirim…

Yönetmen: Isidro Ortiz

Senaristler: Hernán Migoya, José Gamo, Alejandro Hernández, Isidro Ortiz

Oyuncular:


Junio Valverde Santi

Blanca Suárez Ángela

Jimmy Barnatán Leo
Mar Sodupe Julia

Francesc Orella Dimas

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0896927/

http://www.sinemalar.com/film/26596/Eskalofrio/

http://en.wikipedia.org/wiki/Eskalofr%C3%ADo

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: