Eski Dünyanın Orduları

 

 
İki arkadaşın bir araya gelerek dışarıdan hiç bir maddi destek almayarak yaptıkları bir kısa film Eski Dünyanın Orduları. Bu unsurlar göz önünde bulundurulup, filme genel hatları ile de baktığımda başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Film görsel olarak tatmin ediyor, konunun vardığı noktada tatmin edici. Buna rağmen elbette bazı eksikler mevcut.

 

Öncelikle film çok uzun. Kısa filmlerde sahnelerin uzatılması insanı sıkabiliyor. Bu birde bilim kurgu ve özel efektli yapım olunca izleyici yeni yaratılan dünyaya kendini adapte edebilmek için bu kareleri daha dikkatli izlemeye çalışıyor. Eski Dünyanın Orduları’nda bu yeni yaratılmış dünya görüntüleri o kadar uzun tutulmuş ki siz ekrandaki çokta hareketli olmayan görüntülere bakarken ayrıntılara takılıyor ve hikayenin anlatımından kopuyorsunuz.

 

 

Bu görüntüler sanıyorum ki anlatıcının hikayeyi anlatabilmesi için uzun tutulmuş. Burada bir diğer soru da akla takılıyor. Anlatıcıya çok gerek var mıydı? Anlatımın eklenmesi sürenin uzatılmasına ekti sağlamış ancak bir iki cümle dışlında hikaye hakkında çok bilgi vermiyor.

Filmdeki bir diğer nokta ise hikayenin sürekli kendini tekrar etmesi. Bu tekrarlar hikayenin gidişatını destekliyor belki ama uzun tutulması bitmeyecekmiş gibi bir ekti bırakıyor insanda. Bu unsurlar filmi izlerken dikkatimin dağılmasına sebep oldu. Süreyi biraz daha düşürüp, sahne geçişlerini hızlandırdıkları taktirde ayrıntılara takılmadan kritiğe fazla mahal vermeden bu işin içinden başarılı bir şekilde çıkabilirmiş.

Film bu haliyle de başarısız değil. Bir çok büyüt bütçeli filmden çok çok güzel. Türkiye’de bir ilk diyebilirsek bu film için güzel bir başlangıç olmuş. Gerek müzikleri, gerek efektleri, gerek hikayesi, gerekse oyuncuları kesinlikle tatmin edici.

Filmi internet üzerinden ücretsiz bulabiliyorsunuz. Bu durumda benim de filmi vermemde bir sorun olmaz sanıyorum (çok dikkat ederim telif haklarına. peh!). Reklamın iyisi kötüsü olmazmış. İzleyin, izlettirin, destekleyin…

Yönetmen: İsmail Kemal Çiftçioğlu

Senarist: İsmail Kemal Çiftçioğlu , Tuncay Çakmanus

Oyuncular:

Tuncay Çakmanus
Sargon
Ismail Kemal Ciftcioglu
Cellat
Aziz Acar
Sargon (ses)
Yavuz Sinan Ileri
Şövalye
Metin Yagli
Gardiyan

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2020009/

http://www.eskidunyafilm.com/

Armies of the Old World from Eski Dunyanin Ordulari on Vimeo.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: