Eskilerden Kimlerkaldı: Kramp


ilk kadro

Efendim günler perşembeyi gösterirken eskilerden kimler kaldı kuşağımızda bu haftaki “eskimiz” “Kramp”. Aslında Kramp eski olmakla beraber şu anda da faaliyetlerine tam gaz devam eden bir grup. 20 Mart’ta “Çalıntı Dergisi”nin 15. yılında Kemancı’da sahne alacaklar. Bunun haricindeyeni albüm çalışmaları da devam etmekte.
Grup 1984 yılının Şubat ayında,İstanbul-Bakırköy’lü üç arkadaş Nezih ONUR, Doğan SAKİN ve İdris TÜBCİL tarafından kuruldu. Bu üçlü Büyük Çekmece’de kışın çalışmayan bir diskotekte kampa girerek ilk parçalarını oluşturmaya başladılar.

Grup 1986 yılında Onlarla isimli demosunu kendi imkanlarıyla yeraltı piyasasına sundu. Bu demoda, daha sonra ‘Lan N’ Oldu albümünde yer alacak olan Kimse Yokken, İstanbul Sokakları albümündeki Onlarla ve Kanatlarım Olsa’nın ilk versiyonlarının yanı sıra enstrümantal bir parça olan Triptik, Elimdeydi Yine, Bu Rüya Mı Gerçek Mi ve, okulda geçen bir aşkı anlattığından ötürü zamanın TRT Denetim Kurulu tarafından yayınlanmasına izin verilmeyen, İlk Aşkım isimli parçalar bulunuyordu. Fakat daha sonra yaptıkları İngilizce parça Heart Wants To Rock denetimden zorlanmadan geçti ve hatta TRT’nin bazı programlarında jenerik müziği olarak bile kullanıldı.

1993 yılında ise ilk şirket albümleri Püf Püf’ü Şahin Plak’tan çıkardılar. Bu albüme Erdinç ÜNLÜ de ‘Lan N’ Oldu parçası, bazı parçalara bazı ilave sözler, vokali ve ıslığı ile katkıda bulundu; Gökalp BAYKAL da kayıtlarda bazı parçalara synthesizer ile eşlik etti. Ancak, şirket albümü kullanılmış kasetlere basınca şirket değiştirmeleri farz oldu, ADA Müzik’e geçip aynı albümü bu kez ‘Lan N’ Oldu ismiyle yeniden çıkardılar (1996), aynı isimli parçaya bir de video klip çektiler. Klibi Ercüment YILMAZ çekti.

Grup elemanları ayrı yarı ve beraber Erkin KORAY ile zaman zaman çalıştılar. Cem KARACA’nın Almanya’dan Türkiye’ye dönmesinden sonra kendisi ile turneye çıktılar. Bu konserlerin bazılarında saksofonist Aziz GÜZELOĞLU ve gitarist Solak Orhan (ÖNAL) da yer aldı. Bu arada, KRONİK gubu ile ve özellikle de grubun gitaristi ve bestecisi Özer SARISAKAL ile yakınlaşmaları oldu, Özer KRAMP’a bir çok konserinde gitarıyla eşlik etti.

Karikatürüstler Aptülkadir ELÇİOĞLU (Aptülika) ve Tuncay BATIBEKİ ile birlikte,1988 yılında, sahneye koydukları KARİKAROCK gösterisi büyük ilgi (ve tepki!) görmüştü.

Türkiye’de “Rock müzik Türkçe olur mu, olmaz mı?” tartışmalarının yapıldığı zamanlarda, onlar Erkin KORAY, Cem KARACA, MOĞOLLAR ve diğerlerinden aldıkları bayrağı ileri götürmüşler, müzik tarzını da Anadolu Pop’tan Hard Rock’a zıplatarak, Türkçe söylemek konusunu çoktan çözmüşlerdi.

İkinci albümleri İstanbul Sokakları’nı 1998 yılında yine ADA Müzik’ten çıkartan KRAMP albümde ilk olarak Erkin KORAY’ın söylediği, sözleri ve müziği Nuri KURTCEBE’ye ait olan Tek Başına isimli şarkıyı da seslendirdi ve çok beğeni aldı. Levent PELİT’in bu parçaya çektiği video klipte APTÜLİKA, Tuncay BATIBEKİ ve tv-radyo rock programları yapımcısı Güven Erkin ERKAL da yer aldılar.

Youtube kapalı olduğu için grup videolarını ekleyemiyorum, ancak http://kramp.anatolianrock.com/ sitesidnen grup hakkında ayrıntılı bilgi ve demolara ulaşabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?