Esrarlı Köşk: Cingöz Recai 5 – Server Bedi / Peyami Safa

Serinin beşinci kitabı Esrarlı Köşk. Bir önceki Kitapta Türkiye’ye gelen Mister Şerlok Holmes ve aziz dostu Dr. Vatson ülkelerine geri dönmüşlerdir. Polis dedektifi Mehmet Rıza ile Cingöz Recai, iki düşman, iki dost baş başa kalmışlardır.

Hikayeler ise şöyle:

Esrarlı Köşk: Bir gün polis dedektifi Mehmet Rıza’nın odasına atmış yaşını geçkin olduğu halde sapa sağlam dik bir adam girer. Bu adam Anadoluhisarı’nın körfeze bakan bir tepesinde özel yapım bir villada oturmaktadır. Aksiyonu seven bu adam evini de çeşitli maceralar yaşayacağı şekilde yaptırmıştır. Ancak kuşun bir uçmasının zor olduğu bu evde, bazı eşyalar kaybolmaktadır. Adam, kendi başına bu işi çözmeye çalışmış ancak çözememiştir.Son çare Mehmet Rıza’ya başvurmuştur.

Madam Çiviciyan’ın Gerdanlığı: Mehmet Rıza, polis merkezindeki odasında otururken telefonu çalar. Arayan ise Cingöz Recai’dir. Cingöz beş ay hapiste yatmış ancak buradan kaçmıştır. Şimdi ise yeni yapacağı işi heyecan olsun diye haber vermek için Mehmet Rıza’yı aramıştır. Madam Çiviciyan’ın gerdanlığını çalacaktır. Tabi ki Mehmet Rıza bu olay gerçekleşmesin diye bütün önlemleri alacaktır.

Soyulan İngiliz: Meşhur İngiliz milyarderi Mister John Çarlıçester bir kaç günlüğüne İstanbul’a gelmiş ve Pera Palasta kalmaktadır. Cingöz Recai İngiliz milyarderi ile bu haberi gazeteden okur ve bu İngiliz’i soymak için bir plan yapar.

Karanlıkta Bir Işık: Celal Paşa İstanbul’un sayılı zenginlerindendir ve Moda’da oturmaktadır. Celal Paşa, Türkler’le pek arkadaşlık etmez, gerçek dostluğun yabancılarla olduğunu düşünür. Kızı Meliha Hanım’a da Mister Edward adında İngiliz Profesör tutmuş bu şekilde kızın İngilizce eğitimini de tamamlamak istemiştir. Ancak bir gün balkonda otururlarken, odalarında bir ışık görürler. Mister Edward ışığın ne olduğuna bakmaya gider ancak ondan da bir süre ses çıkmaz. Celal Paşa ve ailesi merdivenlerden aşağıya indiğinde Mister Edward’ı yerde yatarken görürler. Eşyaları da çalınmıştır.

Kanlıca Vak’ası: Nâfiz Bey, Doktor Ahmet Fuat’ın kızı Gönül Hanım’la evleneli bir ay kadar olmuştur. Ancak çiftin evlerinden, bazı eşyalar çalınmaya başlanır. Durumu Mehmet Rıza’ya haber verirler. Mehmet Rıza eve gelir ve olayı inceler ve keşfeder ki, Nâfiz Bey aslında Cingöz Recai’dir. Gönül Hanım bunu duyunca şok olur. Cingöz ise Mehmet Rıza’nın elinden kurtulmak için oyun düşünür.

Çalınan Vasiyetname: Büyük manifatura taciri Hulusi Bey yazıhanesinde otururken ziyaretine Cingöz gelir. Hulusi Bey duruma şaşırır. Cingöz’ün ziyaret sebebi ise şudur; Hulusi Bey’in kardeşi Mahmut Saffet Bey üç buçuk ay önce ölmüş mal varlığını da bir vasiyet ile üç yetim ve Hulusi Bey’e dört kişiye pay etmiştir. Ancak Hulusi Bey bu vasiyeti saklamış ve tüm paraya konmak istemiştir. Cingöz’ün amacı ise bu vasiyeti almak ve üç yetime parayı dağıtmaktır. Ancak Hulusi Bey onu odaya kitler ve polisleri çağırır.

Barkod : 9789944148504
Boyut : 13×19 cm
Sayfa Sayısı : 120
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2008
Baskı : 3
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?