Eva ile karantina günlerinde delirmeceler

Penny Dreadful 2014- 2016

Eva’nın ikinci dizisi ve benim de keyifle izlediğim diziler arasında. İtiraf etmek gerekirse önce Eva var diye başladım sonra dizi sardı. Tabi Eva çok başarılı bir oyunculuk çıkarmış. Bu zaman kadar oynadığı tüm karakterler sanki biraz bu dizideki Vanessa Ives karakterinde toparlanmış. Tabi yine Eva burada cadı rolünde. Gerçi tam cadı demeyelim ama doğa üstü güçleri var. Ya da var mıydı? Bir ara sürekli tereddütle izliyorsun diziyi. Keşke bitmesin dediğim dizler arasındaydı. Hatta şu ara sanırım yeni nesil bir Penny’de çekiliyormuş. Arkadaş kim Eva’nın yerini doldurabilecek ki? Sorarım size…

Miss Peregrine‘s Home for Peculiar Children 2016

Dizi bittikten hemen sonra yine bir Tim Burton filmiyle karşımıza çıkıyor Eva. Tabi son dönem Burton’un biraz daha fazla çocuk filmi yaptığını düşünürsek bu film de onların içinde yer alıyor. Ancak film fantastik olunca o filme Eva cuk diye oturuyor. Bu filmde canlandırdığı Miss Peregrine fevkaladenin de fevkinde. Tabi biraz cadılık yine karakterde. Aynı zaman döngüsüne sıkışmış özel güçlü çocukların bakıcılığını yapıyor şimdi de. Güzel meslek vallahi. Bu eğitmen olduğu ikinci film sanırım. Cracks’ta da öğrenmendi. Orada Miss G burada Miss Peregrine.

D’après une histoire vraie 2017

Eva hayal gibi kadın hep derim. Bu filmde gerçekten hayal. Ünlü bir yazarın yeni romanını yazarken psikolojisinin değişimini anlatıyor film. Romandaki karakter Elle olarak piyasaya çıkıp yazarımızın dünyasına müdahale etmeye başlayınca işler biraz karılıyor tabi. Eh bu ortalığı karıştıran karakter kim dersiniz? Tabi ki Eva. Ben genel anlamda filmi beğendim. O kadar fantastik filmin üzerinde biraz daha gerçekçi bir filmdi bu. Ve gerçek bir karakteri de çok başarılı bir şekilde oynamıştı Eva. İlk beş olur mu bilmedim ama.

Tabi burada eklemek lazım filmin yönetmeni Roman Polanski. Tabi hal böyle olunca filmden de beklenti artıyor ama Polanski’nin iyi filmlerinden biri olduğunu söyleyemeyeceğim.

Euphoria 2017

Yine bir festival filmi ile karşımızda Eva. Film uzun zamandır görüşmediği kardeşi ile yola çıkıp bir kampa giden Eva’nın pardon Emilie’nin hikayesini anlatıyor. Hikayede çok fazla eksik gördüm ben ama iş psikolojik kurguya gelince pek fazla sorgulamıyorsun. Emilie kanser hastası ve çok az ömrü kalmıştır. Son günlerini her şeyi yapa bildiği ve huzurlu olduğu yerde geçirmek ister. Kardeşine de burada söyler öleceğini. Tabi sonrasında bir hesaplaşma bir film şeridi geçer gözlerinin önünden. Emilie için bir şey diyemiyorum. Allah rahmet eylesin.

Dumbo 2019

Yine bir sen es geçip sonra beyaz perdeye dönüyor Eva. Yine bir Tim Burton filmi ve yine aile filmi. Filmin yarısına göre Eva’yı göremiyoruz. Sonrası içinde her ne kadar aklımızı alsa da bende tatmin edici bir etki bırakmadı. Colette Marchant karakterini canlandıran Eva, ünlü bir sirkte ip cambazı (onlara öyle mi deniyordu şimdi aklıma gelmedi gece gece zaten çok uzadı bu iş kim okuyacak bilemedim). Şimdi Burton filmleri içinde bir karakter değerlendirmesi yaparsak ben Angelique Bouchard’ı ilk sıraya koyardım. Son sıradaki de bu. Uçan bir fili kurtarmaya çalışıyoruz bu filmde. Bu arada film eskilerden uyarlama. Aile, sevgi, yumuşak, yumuşak…

Proxima 2019

Bu filmi henüz izleyemedim. Denk gelemedik bir türlü. Eva, Sarah Loreau adında bir yıllık uzay görevine gidecek bir astronotu canlandırıyormuş. İlginç.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: