Eve no Jikan

Anime 2008 yılında 6 bölüm olarak yayınlanmış. Her bölüm 15 dakika sürmekle beraber anime yaratmış olduğu alternatif dünya izleyicide merak uyandırıyor. Ancak belirtmem lazım ki pek fazla bilgi alamıyoruz olan bitenlerle ilgili. Bu sebepten dolayı animenin durağan ve saha çok sorgulamaya kaçan yapısı, yaptığı anlatım şekliyle bazı şeyleri havada bırakıyor.

Aslında animenin ayrıntıya girmeme sebebi de zaten hemen hemen herkesin animenin konusu olan şeyi düşünüyor olması. Yakın gelecekte geçen animede robotlar etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla da kalmayıp androidler de insanların en büyük yardımcıları olarak kullanılmaktadır. Tabi yapay zekanın bu kadar gelişmesi ve tasarım olarakta bu androidlerin insanla birebir olması bazı sorunları da beraberinde getirir.

Bazı insanlar bu androidleri işlerini yapan bir makine gibi görürken bazı insanlar ise görünümleri ve zekaları yüzünden onları insan gibi görmekte ve bu şekilde davranmaktadırlar. İnsanları androidlerden ayıran tek fark ise başları üstünde uçar gibi görünen dijital halkalarıdır. Bu halkalar insanlardan ayrıt edilebilmeleri için başlarında olması  gerekmektedir. Bazı insanların androidlerle ilişkisi, artık toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Bu tür kişileri ve bunu destekleyenler tutuklanıp cezalandırılmakta, hor görülmektedir.


Hikaye ise Rikuo adında bir genç liselinin etrafında geçiyor. Rikuo androidleri doğal karşılayan ancak onlara iş yaptırmaktan öte bir ilişkiye girmeyen gençtir. Günün birinde evde işlerine yardımcı olan androidleri Sammy’nin loglarını incelerken, içince garip bir cümle görür ve bu onun dikkatini çeker. Araştırmaya başlar ve Sammy’nin ondan habersiz bir yerlere gittiğini görür.

Rikuo, bu adrese gitmek için arkadaşı Masaki’yi de yanına alır. Gittikleri adreste Eve adında bir kafe vardır. Buraya giderler içeri girdiklerinde gördükleri ilk uyarı ise insanlarla android’erin arasında ayrım yapılmamasıdır. Rikuo ve Masaki önce burada olup bitenleri incelemeye başlarlar. Daha sonra kimin android kimin insan olduğunu çözmeye. Bu ortamda bulunmak onlara değişik tecrübeler yaşatır ve görürler ki androidler dışarıda gördüklerinden farklı bir hayatta yaşayabilmektedirler.

Hikaye bir dakikadan sonra androidlere karşı olan Masaki’nin babası ve Masaki üzeirnde yoğunlaşıyor. Bu durum sanki bir şeyleri tetikleyecek ve hikayede bir aksiyon başlatacakmış gibi geliyor izlerken ama öyle bir şey olmuyor. Zaten bura da da anime bitiyor. Birde animenin filmini yapmışlar. Neyi anlatıyor nedir, bu 6 bölümün devamı mıdır hiç bir fikrim yok.

Genel olarak bakıldığında durağan olarak ilerleyen hikaye sadece bazı şeylerin alt yapısını hazırlıyor. Sanki bir aşk hikaye için fena olmazdı diye düşünüyorum. Bu şekilde hikayeye bir aksiyon gelebilirdi. Tabi bu animenin süresinin de uzaması demek. Hikaye daha çok ikili ilişkiler ve psikolojine değinmiş.

Mekan tasarımları oldukça başarılı. Karakterler iyi analiz edilmiş ve oldukça gerçekçiler. Ağır bir konuya, fazla zorlamadan değinilmiş. Müzikleri oldukça güzel. Havada kalan bölümler var elbette. Bu sürede bir bilim kurgu için olmaması imkansız. Robot üreticileri, test aşamasındaki robotların mesajını veriyor küçük bölümler ama bunlar da gidişe etki etmeyen ufak tefek şeyler. Kısacası sessiz sakin, meraklısının izleyebileceği bir anime Eve no Jikan.

Yönetmen – Senaryo: Yoshiura, Yasuhiro

Seslendirenler:

Tanaka, Rie
Sammy
Satou, Rina
Nagi
Nojima, Kenji Masaki, Masakazu
Fukuyama, Jun Sakisaka, Rikuo

Linkler:

http://myanimelist.net/anime/3167/Eve_no_Jikan

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_of_Eve

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: