Evil Aliens

Yaz dönemi girerken insanın sıkıntısını almak için B-Movie’ler birebir. Bende bu sıkkınlıkları değerlendirip bu ara B-Movie dozunu arttırdım. İyi mi yaptım. Bence iyi yaptım. Zaten yaz dönemi film izlemekte yazmakta zor. Gerçi izlemek değil ama, yazmak zor. Yazma işlerine bir süre için farklı bir yönden devam edeceğim için haftalık film izleme ve yazma sayısını düşürüyorum bu yazı itibari ile. Boş geçen günler için şurayı takip edebilirsiniz efendim : ). Dönelim filmimize.

Filmin senaryosu ve yönetimi Jake West‘e ait. Bu filmden sonra kendisini takip edeceğim ki bu film 2005 yılında çevrilmiş. Yönetmenin bu güne kadar da oldukça kalabalık bir film geçmişi var. Gerçi bunların bir çoğu video belgeseli olarak geçiyor. Video belgeseli de neyse pek anlam veremedim. Evil Aliens adından da anlaşılacağı gibi garip bir film. Bir o kadar da eğlenceli. Uzaylılar var ortada ama tam olarak neden dünyada oldukları da belli değil. Zaten dünyada olma amaçları muhtemelen bizim ekip onları öldürsün diye. Ancak dikkat edilecek bir husus var bu filmi uzaylılar çekmiş.

Film bir sevişme sahnesiyle açılıyor. Bu sırada uzaylılarda dünya üzerine iniyor. Sevişmenin sonunda bu çifti uzaylıların yakaladığını görüyoruz. Uzaylılar burada insanları döllemek için deneyler yaparlar. Tabi erkek ölür. Kadını ise sağ bırakırlar. Bir televizyon kanalında bilinmeyen olaylarla ilgili program yapan Michelle Fox ve ekibi de bu olayı araştırıp görüntülemek için yola koyulur. Tabi olan bitene inanmamaktadırlar. Yanlarına da UFO’larla kafayı bozmuş bir dernek kurucusunu alırlar.

Gözden uzak bu çiftliğe vardıklarında kendilerini garip üç adam karşılar. Bunlar hamile olan kızın abileridir ve İngilizce bilmemektedirler. O gece uyumaya hazırlanırken bir parlaklık görürler gökyüzünde kalkar bakarlar ki bir uzay gemisi. Ancak bunu gören bir kişidir ve onu kimse sallamaz. Hamile kızın anlattığı hikaye canlandırılır ve videoya alınır. Ekip röportajını da yapmış işlerini bitirmiş gitmek için yola koyulmuştur. Ancak yolda uzaylıların saldırısına uğrarlar.

Uzaylılar ile aralarında bir savaş başlar. Bildiğiniz ger tür malzeme uzaylı avlamak için kullanılır. Tabi o teknolojiye karşın uzaylıları ekmek gibi doğramak acayip bir durum. Bu hayatta kalma mücadelesi sırasında havada uçan bolca kafa, kol, bacak görürüz. Bunların bir çoğu da uzaylılara aittir.

Filmin en önemli özelliği ise türünün önemli örneklerine ve bir çok korku filmine gönderme yapması. Film ciddi bir film çekelim derken B-Movie’ye dönmemiş gerçekten bu şekilde kurgulanarak çekilmiş. Bu sebepten dolayı her ayrıntı düşünülmüş. Bazı sahnelere yuh derken bile bir başka filmlere gönderme olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Makyajlar ve efekler çok iyi değil ama kullanılan çekim tekniği ve yapısı için filme birebir oturmuş. Uzay gemisinin beyin tarafından kontrolü sonrasında çıkan yaratık bana Krank’ı hatırlattı. Filmin en eğlenceli sahnelerinden birisi de insanların hasat makisi ile uzaylıları önüne katıp kovalamasıydı. Bunun biri bir sürü sahne sayabilirim size. Eğlenceli bir filmdi velhasıl.

Oyunculuklar da oldukça başarılıydı. Evet hepsi abartıydı ama bütün karakterler bence olması gerektiği gibiydi. Karakterler kendileri ile de oynadıkları film ile de başarılı bir şekilde dalga geçiyorlardı. Hatta filmin sonunda uzaylı komitesinin bir repliği var film hakkındaki her şeyi özetliyor. Aynen alıntılıyorum:

Pekâlâ, iddialarınızı baştan alalım. Demek seyircilerimizin bu fantastik hikâyeye inanmasını bekliyorsunuz. Diyorsunuz ki: Bütün filonuz ve uzay geminiz insanlar tarafından yok edildi! Ve o şeytan dünyalılardan biri sizi hamile bıraktı! Hayatımda böyle saçma bir şey duymamıştım!

Aslında filmin tüm özeti bu. Çok inandırıcı bir film gibi de gözükmüyor zaten ama oldukça eğlenceli. Meraklıları için kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında. Bir şey beklemeyin sadece izleyin. Bu arada son cümleden de anlaşılacağı gibi bir uzaylı da hamile kalıyor. İşlem biraz geri tepiyor. : )

Yönetmen – Senaryo: Jake West

Oyuncular:

Emily Booth
Michelle Fox
Jamie Honeybourne
Gavin Gorman
Sam Butler
Ricky Anderson
Jodie Shaw
Candy Vixen
Peter O’Connor
Jack Campbell
Nick Smithers
Bruce Barton

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0383353/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?