Evil Dead

Evil Dead’in eski çevrimlerine bu film vizyona girdiği zaman değinmiştim. Üç filmin de yorumlarını burada okuyabilirsiniz. O zaman da filme gidip izleme hissiyatı doğmamıştı içime aslında bunda yanılmadığımın da, bir şekilde iyi olduğunuda düşünüyorum. Tabi satırın başındaki bu yorumum filmin kötü olduğu yönünde yorumlanmasın, film konusunda biraz kararsızım iyi mi dedem kötü mü desem bilemedim.

Tabi son dönemde iyi korku filmleri çıkmadığını biliyoruz. Filmi onlarla kıyasladığımızda evet bu filme olmuş diyebiliriz. Bir kaç son dönem klasik sahneleri dışında, aksiyonu, korkusu fena değildi. Bilhassa ilk film kadar olmasa da gore sahneleri güzel ve akılda kalıcıydı. 

Tabi film yeniden çevrim olunca ve Evil Dead serisi sevdiğim bir seri olunca bu filme biraz ön yargılı yanaştım. Filmi izlerken bir yerde eski filmi ile hikaye ve benzerliklerine oldukça dikkat ettim. Aslında buna da vaktim oldu çünkü filmin başları buna oldukça müsaade edecek şekilde sıkıcı geçiyordu. Film yeniden çevrim olmasına rağmen hikaye orijinalinden farklıydı. İlk filmde bir grup arkadaş tatil için kulübeye giderken, bu filmde biraz daha ailevi sebeplerden kulübenin yolunu tutuyorlar.

Aile işin içine girince senaryo biraz daha karışıyor. Ailenin yapısı, iki kardeş arasındaki ilişki. Kardeşlerin geçmişleri insana bazı sorular sorması için sebebiyet veriyor. Senaryo bu soruların hepsini karşılamıyor. Hikaye ve kurgu bunun üzerine giderken ve dram sahneleri süresinin fazla olması, hem filmdeki aksiyonun hızını düşürüyor hemde akılda yarattığı soru işaretlerinin yanıtlarını karşılamaması sebebi ile pek tatmin edici olmuyor. Yani benim açımda oluşturulan hikaye sınıfta kalıyor.

Orijinal filmdeki aksiyon bu filmde yok. Orijinal filmde belli bir duygusal yapı olmayıp karakterler zaten vakit geçirmek için geldiklerinden yaşanan aksiyonu ve gerilimi daha iyi yaşıyorsunuz. Bu yapımda yok. Bir üst paragrafta belirttiğim nedenler buna en büyük sebep. Orijinal filmin korkunu yanı sıra kendi ile dalga geçer edası da bu filmde yok. Yeniden çevirim biraz daha korku filmi amaçlı olmuş. Genel olarak ilk filmin eline su dökemese de bir yerde korku filmi olarak fena bir film diyemeyeceğim.

Filmin afişi de son dönem korku filmlerinden payını almış. Açıkçası daha özgün bir afiş beklerdim. Burada orijinal filmindeki en yaratıcı ve en iyi sahnelerden biri olan ağaçların tecavüz sahnesi daha etkisiz bir şekilde yapılarak bana biraz es geçilmiş gibi geldi. Aynı şekilde efsanevi testere sahnesi de biraz es geçilmişti.

Sonuç olarak orijinal Evil Dead’a kıyasla olmamış ama şöyle bir son dönem korku filmi edasıyla bakıldığında eksikleri olan ama olmuş bir film diyebiliriz Evil Dead için. Filmin en büyük özelliği hızlı başlaması ve hızlı bitmesi. Finalin geleceğini düşündüğünüz yerde aksiyonun yeniden başlaması. Tabi orijinal filme göre daha kanlı son döneme yakışır bir film var karşımızda. Oyunculuklar yer yer gözüme battı, makyajlar ve efektler ise iyiydi. Özetle izlenebilir bir film Evil Dead.

Yönetmen: 

Senaryo: Rodo SayaguesSam Raimi

Oyuncular:

Mia
David
Eric
Olivia
Natalie

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1288558/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: