Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu

Filmin tarihçesini bilmiyordum ama vizyona girmesine yakın takip etmeye başladım. Ben ki TRT Çocukta zaman zaman Keloğlan izleyen bir şahıs bu animasyon filmini neden izlemeyeyim dedim kendi kendime. Hem de sinemada. Planımı ona göre yaptım. Sonuçta memlekette çok fazla animasyon yapılmıyor. Sinemada izleyip destek olmak şart. Ancak ben filmin vizyona girme tarihini beklerken birden filmin basın gösteriminin iptal edildiği haberini duydum. Ancak aynı gün filmin galası yapılmış ancak filmden yirmi dakika gösterilmiş. Sonrası da filmin hazır olmadığı öne sürülerek yayın tarihi ertelenmiş. Tabi yayın tarihi ertelenince bende takibi bıraktım.

Geçtiğimiz günlerde de film tekrar aklıma geldi. Şöyle bir internette ne olmuş diye dolandım ve filmin internet ortamına düştüğünü gördüm. Eh yapacak işte yok oturup izleyeyim dedim. İzledim izlemesine de çok memnun kaldığımı söyleyemeyeceğim. Tabi akabinde biraz daha araştırma yaptım ve hakkında çıkana yazıları okudum. Filmin yönetmeni, Fetih 1453 filminin görsel efekt süpervizörü Serkan Zelzele olduğunu gördüm. Fetih 1453’ün efektleri neydi ki bu ne olacaktı ama çıkmadık candan umut kesilmezmiş. Tabi araştırmaların akabinde filme harcanan para, devlet desteğini falan görünce aslında filmin hükumet yandaşları tarafından yapıldığını olayın sadece para içeride dönsünden ibaret olduğunu gördüm. Olsun iyi bir şey çıkacaksa bu da kabulüm (!). Ancak bu da mümkün değil gibi. 

Filme şöyle bir baktığımızda Meksika ve Hollanda menşeili iki adet yabancı şirket görüyoruz. Bu şirketlerde sanıyorum ilk başta bütçe olarak gösterilmiş olacak ki sonrasında iptal edilmiş anlaşmaları. Ben biraz da bu şirketleri araştırdım ama onlarında Evliya Çelebi’den başka animasyon geçmişleri yok gibi.

Hal böyle olunca da muammalı bir yapım çıkıyor karşımıza. Neyse şimdi filme giriş yapıyorum.

Filmin hikayesi oldukça basit. Kurgu üzerine düşünülmemiş, diyaloglar basit bir şekilde geçiştirilmiş. Hal böyle olunca film başlangıçtan bir eksi puan alıyor. Çocuklar için de oldukça basit olan bu hikaye yetişkinler için hepten bir işkence oluyor. Bununla birlikte kurguda bozukluklar ve manasızlıklar var. Animasyon kalitesi de oldukça düşük. 3D modellemede, karakter oluşturmada sıkıtılar var. Filmde gölgelendirme yok. Daha iyi yapımlar gördük daha az bütçe ile televizyonlara yapılan. Ses ile ilgili sorunlar vardı. Seslendirmede iyiyiz bu konu tartışılmaz ama karakterlerin ağız hareketleri ile uyuşmuyordu söylenenler. Çok eğreti duruyordu. Tabi benim taktığım şeylerden biri de Evliya Çelebi’nin kaslı vücuduydu. Birde araya espri olsun diye serpiştirilen karga muhabbetleri hikaye ile çok anlamsızdı.

Biraz da konuya değinecek olursak; Evliya Çelebi Mısır’da Nil Nehri civarında dolanmaktadır. Yanında da yol arkadaşı bir kaz vardır. burada bulunma amacı ise, Ab-ı Hayat’ı bulmaktır. Nitekim bulurda. kaz ve kendisi bu sudan bir yudum alır. Ancak o esnada aynı suyun peşinde olan bir Mısır kraliçesi ile karşılaşır. Kraliçenin adamları suyu ele geçirir. Suyun bir kısmını kaza verir Evliya Çelebi ve İstanbul’a gitmesini orada buluşacaklarını söyler. Suyu içtikten sonra kaz da konuşmaya başlamıştır. Kaz suyu alarak yola koyulur. Kalan suyu da Kraliçe ele geçirir. yardımcısı ile birlikte suyu içecekken Çelebi suyun testisini kırar ve su Kraliçe ve adamının üzerine üzerine dökülür. Üzerinde uyutucu oklar sağlanan Evliya Çelebi de bir sandalın içine yığılır. Ve o sandal da suda hareket etmeye başlar.

Aradan yüzyıllar geçer ve tarih günümüz İstanbul’una gelir. Evliya Çelebiyi Dedesi ile denizde balık avlayan Arda adında bir çocuk bulur. Onu eve davet ederler. Evliya Çelebi onlara durumu anlatır. Tabi başta ona inanmazlar. Evliya Çelebi, kaz ile buluşmak üzere yola çıkar. Ancak onların peşine son dönemin suç çetesi Dolly’ler takılır. Aslında Dolly’ler kraliçenin adamlarıdır. Kraliçe ve yaveri üzerlerine su dökülmesi sebebi ile ölümsüz olmamış ama uzun yaşam kazanmışlardır ve İstanbul üzerinde hain planları vardır. Evliya Çelebi de, Arda ile birlikte Kraliçeye karşı savaşır.

Özetlemek gerekirse olmamış o kadar paraya yazık olmuş diyebileceğim bir film Evliya Çelebi ve Ölümsüzlük Suyu. bahaneye gerek yok. Bu işi çok iyi yapan Türkler var dünya üzerinde. Onlarda yardım alınabilirdi. Ancak sanki yapım amacı farklı gibi gözüken bir yapım olmuş.

Yönetmen: Serkan Zelzele

Senaryo: Arzu Demirel Birinci, Uğur Uzunok

Seslendirenler:

Haluk Bilginer
Evliya Çelebi
Cengiz Küçükayvaz
Kaz
Nurseli Idiz
Kraliçe
Ahmet Kural
Karga 1
Murat Cemcir
Karga 2

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt4517624/

http://www.sinematurk.com/film/48234-evliya-celebi-ve-olumsuzluk-suyu/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: