Extant

Dizi arayışları içerisinde denk geldim Extant’a. Baktım yapımcılar arasında Steven Spielberg var izleyeyim bari dedim. Gerçi Spielberg’in son dönem yapımcısı olduğu işlerden de çok fazla haz aldığım söylenemez ama bilim kurgu bilim kurgudur, az varsa tüketilmelidir mantığı ile diziyi izlemeye başladım. Tabi birde her na kadar yaşlanmış, artık şu dizideki rolü ile de sinir katsayımı arttırmaya başlamış olsa da baş rolde Halle Berry var. Zaten düşündüm ki dizi bir sezonu anca çıkarır. Ancak ikinci sezon onayını da almış. Bu arada dizinin ana cast’ı bence çok başarısız. İki ana karakter birbirine hiç uymamış bence. 

Aslında Extant karşımıza farklı bir şeyle çıkmıyor. En önemli özelliği bütün bilim kurgu öğelerini aynı çatı altına toplaması. Yapay zekadan tutun, alien’a, ordan tutun ölümsüzlüğe, oradan da sanal hayata kadar her şey var dizide. Bütün bu olmazsa olmazla iyi bir araya getirilmiş ama dizide olmayan kısım biraz aile olgusu. Bunun üzerine basa basa gidiyorlar ama dizinin en olmayan ve itici kısmı da bu. Konuyu biraz daha açar ve hikaye ile odaklarsam şu şekilde devam edebilirim:

Molly Wood, uzayda bitki türleri geliştirilen bir projede görevli astronottur. Görev için uzaya gider ve burada bir seneden fazla kalır. Geri döndüğünde ise Hamile kaldığını öğrenir Molly. Ancak Molly’nin hamile kalması imkansızdır. Kocası ile birlikte bir çok denemede bulunmuş ancak eskiden geçirdiği bir kaza yüzünden hamile kalamamaktadır.Bu durumu fark eder ancak uzaydan döndüğünden beri uzayda başlayan bazı halüsinasyonlarda görmektedir. Durumu araştırdıkça birimden sorumlu müdürünün olayları örtbas etmeye çalıştığını görür. Günün birinde çocuğu rahminden alınır ve Molly’nin vücudundaki tüm izler silinir. Molly çocuğunun peşine düşer.

Molly’nin kocası John ise Ethan adında yapay zekalı insan görünümünde bir android yapmıştır. Bir çocuk olarak yaptığı Ethan onların çocukları olarak hayatını sürdürmekte ve bir insan gibi yetişip öğrenmektedir. Tabi bu çocuk bildiğiniz çocuk tepkileri göstermektedir. Bir gün robot karşıtları tarafından ele geçirilir ve içine bir bomba yerleştirilir.

Tüm bu olan bitenler karşısında Yasumoto şirketinin başkanı Hideki Yasumoto’da olan bitene dahil olur. Tabi şimdi ayrıntıya girmeyeceğim bu konuda. İzlemeyenler ve izlemeyi düşünenler için dizinin tadı kaçabilir.Bence dizinin tek sorunu ne anlatmak istediğini tam olarak kestirememiş olması. Umarım bunu biraz toparlar.

Hikaye güzel heyecanlı ilerliyor da, koskoca okumuş etmiş astronot olmuş Molly’nin gereksiz atarlı ergen anne tavırlarına bir türlü anlam veremedim. Bir yaratık doğuruyorsun ve onun peşinden gidiyorsun. Ne yapıp ne olacağı belli değil çocuğun. Hadi onu anladım da bu kadar da bilinçsiz ergence mi davranılır anlamadım. Bir diğer takıldığım hususta John hakkında. Adam oturmuş insandan daha çok insana benzeyen ve öğrenen android yapmış ama programını yeniden yapamıyor yada bir kopyasını almamış. Arkadaş yedekli çalışmıyor musun? Nedir bu anlayamadım. Ethan’in sistemine girememe, eli kolu yamulunca yapamama, yedek parçası bulunmama… Nasıl bir iştir anlamadım. Birde teknoloji o kadar gelişmiş, Ekranlar bilgisayarlar projektör gibi olmuş bunlar haricinde en önemli gelişme araçların elektrikli olması. Olan biten her ley yine eskidi gibi. Silahlar bile.

Neyse. Özetlemek gerekirse böyle çok fazla kafaya takmadan çekirdek eşliğinde çitleyerek izlenebilecek bir dizi Extant. En sevdiğim kısmı ise her şeyi ikinci sezona bırakalım der gibi bir final yapmadı. Baştada dediğim gibi sanırım ikinci sezon pek düşünülmüyordu, sonuçta yüksek bütçeli bir dizi. Bu sebepten dolayı final akılda soru işareti bırakmadan film gibi son buldu. Devamının gelebileceğine dair küçük ipuçları da bıraktı arkasında. İkinci sezon nereden tutarsanız yürüyecek bir durumda. İster kaldığı yerden devam eder istese yıllar sonrasına iki çocuğun kesişmesine kadar gider. Açıkçası bu açıdan baktığımda çok başarılı bir final gördüm karşımda. Bakalım tabi ikinci sezon ne getirecek. Bilim kurgu meraklısıysanız izleyin derim. Evet yer yer bayıyor ama ne baymıyor ki?

Kreatör: Mickey Fisher

Oyuncular:

Halle Berry
 Molly Woods
Goran Visnjic
 John Woods
Pierce Gagnon
 Ethan Woods
Hiroyuki Sanada
 Hideki Yasumoto
Michael O’Neill
 Alan Sparks
Grace Gummer
 Julie Gelineau

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3155320/

http://www.cbs.com/shows/extant/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?