Extinction

Post apokaliptik filmleri severim. Extinction’da bunlardan biri. Ancak ne kadar tatmin edici konusunu sorarsanız film bana fazla tatmin edici gelmedi. Biraz daha dram yönü ağırlıklıydı ama her ne ne kadar filmin mekan kurgusunu sevsem de hikayenin dram kısmının işlenişi beni pek tatmin etmedi. Tabi filmde aksiyon da olmadığı için ister istemez film zaman zaman sıktı.

Filmin yönetmeni Miguel Ángel Vivas ve film Juan de Dios Garduño‘nun romanından uyarlanmış. Tabi kitabı da okumadığım için filme nasıl uyarlanmış konusunda bir yorum yapamayacağım. Ancak filmi izlerken karşıma çıkan klişeler film eğer kitaba bire bir bağlı kalmışsa kitabında kurgu yönünden pek iyi olmadığı anlamına gelir. Tabi bunlar var sayımlar. 

Filmin oyunculuklarını beğendim. Matthew FoxJeffrey Donovan ve hatta küçük oyuncu Quinn McColgan başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Bununla birlikte mekanlar iyiydi ama bildiğimizin dışında farklı bir görüntü sunmadı bize. Renkler ortamı yansıtmada iyi kullanılmış. Yönetimde de pek farklılık yoktu.

Film Harmony kasabasına yaklaşan bir otobüste başlar. Otobüs sivilleri askerler eşliğinde taşımaktadır. Dünya genelinde de bir kar fırtınası yaşanmaktadır. Otobüs yavaşça seyrederken birden durur. Öndeki otobüsten sesler ve bir kaç silah sesi gelir. Bu otobüste bulunan asker olayı kontrol etmek için otobüsten dışarıya çıkar ve bir zombinin saldırısına uğrar. Bu saldırıdan sağ kurtulan bir kaç kişidir. Bunlardan biri de bir bebektir.

Aradan dokuz yıl geçmiş bebek büyümüştür. Babası Jack ile yaşayan küçük kız Lu komşusu olarak bildiği ama Jack’ın konuşmadığı Patrick ve onun köpeği ile yakınlık kurmaya çalışmaktadır. Patrick akşamları radyo yayını yaparak başkaları var mı diye haber almaya çalışmaktadır ama kimseden ses çıkmaz. Bu esnada uzun zamandır zombiler de ortalıkta görülmemiştir.

Derken bir gün Patrick bir zombinin saldırısına uğrar. Jack ile de bu vesile ile konuşmaya başlarlar. O da Lu’nun hatırına. Artık saklandıkları bölgenin güvenli olmadığını düşünen ikili burayı terk etmeye karar verir. Yola düştüklerinde yaşayan bir başkasıyla karşılaşırlar.

Filmdeki gelişmiş zombiler bana Wayward Pines‘teki zombileri hatırlattı. Hemen hemen aynı özeliklere sahiptiler. Bu anlattıklarım dışında da, ne olmuş, neden olmuş, iklim değişikliğinin sebebi ne film çok fazla bilgi vermiyor. Bu da filmin gizemini arttırırken pek sonuca bağlanmaması da biraz can sıkıyor.

Özetlemek gerekirse çok kötü olmayan ama izlenmese de olur kervanından bir film Extinction.

Yönetmen: Miguel Ángel Vivas

Senaryo: Juan de Dios Garduño (kitap), Alberto MariniMiguel Ángel Vivas

Oyuncular:

Matthew Fox
Patrick
Jeffrey Donovan
Jack
Quinn McColgan
Lu
Valeria Vereau
Emma
Clara Lago
Woman

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3467412/

One comment

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: