Ezgiler Ezgisi ‘neşideler neşidesi’

Kitap Kral (Hz.) Süleyman tarafından kaleme alınmış bir eser Ezgiler Ezgisi ‘neşideler neşidesi’. İbranice adı Shir Ashirim. Onun tarafından da kutsak kitaba eklenmiş. Din bilimcilerinin kitapla ilgili bir çok karmaşık fikre sahip. Çünkü eserde çok fazla erotik unsur bulunmakta. Tabi bazı din bilimciler bunların mecaz manada kullanıldığını söylemekte.

Ancak kitap bu şekilde eski ve tartışmalı olunca çevirileri de farklılıklar çıkartıyor ortaya. Benim okuduğum çeviri ise Samih Rifat’a aitti. Eser Kral Süleyman tarafından beğenilip haremine alınmış bir Şulamlı bir kızın hikayesini anlatmakta.Fakat kız bir çobana aşık olduğunu için  Süleyman’ı reddetmiş. Eser mükemmel benzetmeleriyle herkesin okuması gereken kitaplar arasında.

Kitap Arkası

“Süleyman’ın Şarkısı”, “Neşideler Neşidesi” ya da Ezgiler Ezgisi. Kitabı Mukaddes’in Eski Ahit bölümünde yer alan bu küçük kitabın tensellik ve aşk yüklü dizeleri, okuyanları yüzyıllardır şaşkınlığa uğratmıştır. Bugünkü biçimiyle yazılış tarihi İÖ 5. yüzyıldan sonraki dönemi göstermekle birlikte, İÖ yaklaşık 10. yüzyıldan kalma olduğu sanılan bu şiirler, yeryüzünün en eski ve en kutsal aşk dizeleriyle örülüdür.
İnsanoğlunun yarattığı en büyüleyici erotik yapıtlardan biri sayılan Ezgiler Ezgisi’ni, Samih Rifat’ın Türkçesiyle ve Marc Chagall’in desenleri eşliğinde sunuyoruz.
“Kutsal Kitap’ın sayfalarını karıştıran birinin onunla karşılaştığında şaşırmaması olanaksızdır. Yalvaçların, kralların, firavunların, günahkâr ecelerin, çobanların ya da kölelerin, birbiri ardından sahneye çıkıp indiği, baştan sona savaş, göç, öç alma, kıtlık, katliam, yıkım, ölüm, kösnü öyküleriyle ve eskil bir tarih kitabı söylemiyle süre giden Eski Antlaşma (Ahd-i Atik) metinleri arasında bir çiçek bahçesi gibi durur Ezgiler Ezgisi… ‘Öpücükler versin bana ağzıyla!’ dizesi gelip patlayıverir birdenbire ve Kutsal Kitap’ın ağırbaşlı, kutsallık yüklü, çoğu kez ürkünç dünyası içinde bambaşka bir dünyaya bir pencere açılır… Sevgilinin ‘mür’ damlayan dudaklarından, ceylanın ikiz yavruları gibi oynaşan memelerinden dem vurulur.”

Çeviren: Samih Rifat
Yayın Yılı: 2008
84 sayfa
Kitap Kağıdı
12,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9750709463
Dili: TÜRKÇE


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?