Falling Skies

Diziler uzun vaktimi almasına rağmen buraya yazmak nedense aklıma gelmiyor. Tabi bir diziyi de ilk iki bölümden eleştirmek biraz tuhaf olur. Sezon sonuna kadar beklemek en iyisidir bence. Falling Skies’te geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde ilk sezonunu bitirdi. Öyle bir bitirişti ki ben böyle bir dizinin varlığını unuttum bile. Aslında dizi hakkında ne diyeceğim son cümlemden anlaşılmıştır. Her şeye rağmen Falling Skies ikinci sezon onayını almış bende başladığım işi yarım bırakmayayım edasıyla ikinci sezonu bekler oldum.

Televizyonlarda bilim kurgu görmek pek sık rastlanılan bir şey değil. Hemde böyle uzaylıların olduğu bir bilim kurgu görmek hiç değil. Filmin yapımcısı Steven Spielberg hikayenin atılmasında da kendisinin katkısı var. Dizide kendisinin klişelerine çok fazla rastlıyoruz.

Film ilk bölümü itibari ile bende çok merak uyandırdı ancak sonrası düşündüğüm kadar tatrmin edici çıkmadı. Film bilim kurgudan birden bire, baba oğul ilişkisine, Amerikanın parçalanamaz bölünmezliğine ilerleyip durdu. Büyük bütçeli dizilerde belki para sıkıntısından dolayı özel efektleri çok sık kullanamıyorlar belki ama böyle iddialı başlayıp sonunu bir şeye bağlayamamak gerçekten üzücü.

Hikaye ise şöyle. Uzaylılar dünyaya gelmiş ve bir kaç gün içerisinde her yeri yerle bir etmişlerdir. İnsanların çoğunu öldürmüş, çocukları ve gençleri kendilerine köle olarak çalıştırmaya başlamışlardır. Bir grup Amerikalı ise askeri birliklerin altında toplanmış hayatını devam ettirmektedir. Bunların içerisinde eski tarih öğretmeni Tom Mason iki çocuğu ile yer almaktadır. Lider vasıflı Tom grup lideri komutanla birlikte uzaylılara karşı savaşır. Tom ortanca oğlunu uzaylılara kaptırmıştır ve onu aramaktadır.

Grubun uzaylılarla savaşı esnasında kötü insanlarla savaşı da yer almakta. Dizi bir insanlar bir uzaylılar derken akıp gidiyor. Ancak aksiyon sahnelerini bir araya toplasak aslında bir bölüm bile etmez. Velhasıl kelam Tom oğlunu uzaylıların elinden kurtarıyor. Tabi bu da ayrı bir hikayenin başlangıcı oluyor.

Özetle dizi aslında bekleneni vermiyor. Belki biraz daha az Amerikan propagandası, biraz daha az baba oğul çekişmesini ele alsalar aksiyon dozunu biraz arttırsalar tadından yenmeyecekmiş gibi bir dizi oluyor. Dizinin hikayesi oldukça basit. Bizi şaşırtacak hiç bir şeyi yok. En şaşırtıcı şey finalde aslında ortalığı kasıp kavuran yaratık uzaylıların da bir başkaları tarafından yönetildiği gerçeği ama zaten dizi bunu başından beri haykırıyor bize.

İlk sezon itibari ile hikayenin alt yapısı sağlam değil. Belki sihirli bir el dokunur ikinci sezon çok farklı olur. Bu arada oyuncu seçimlerinin de çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. En basiti Tom karakteri. Bir insanın eşek kadar üç çocuğu olur da bu kadar genç mi gözükür?

Sonuç olarak başlamadıysanız hiç başlamayın dediğim bir dizi Falling Skies. İnşallah ikinci sezon beni yanıltır.

Hikaye: Robert Rodat

Oyuncular:

Noah Wyle
Tom Mason
Moon Bloodgood
Anne Glass
Drew Roy
Hal Mason
Maxim Knight
Matt Mason
Seychelle Gabriel
Lourdes
Peter Shinkoda
Dai

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1462059/

http://www.tnt.tv/series/fallingskies/

Yorumlar

“Falling Skies” için 2 yanıt

  1. […] Hikaye gelişimi, karakter dağılımı ve bunlaırn analizi açısından bakarsak Terra Nova Falling Skies‘dan farklı bir yapım değil. Konu zaman ve mekanlar farklı olmasına rağmen hikayenin […]

  2. Kişisel Depresyon Anları avatarı

    Şimdi ilk sezondan sonra yazmayı bırakıp akabinde tüm sezonların özetini yazmak biraz zor olacak o sebepten dolayı genel olarak hikayeyi ele alıyorum.

    Dizi 4. sezonu da geride bıraktı sanıyorum 5. sezon final olacak. Öyle umut ediyorum çünkü hikaye çok fazla ilerlemiyor. Bir grup insanın bir topluluğun başından geçenleri anlatıyor. Bu kişiler uzaylılara karşı savaşıyorlar ancak ger sezon aynı şeylerle muhatap olduk. Bu kadar sezon boyunca adam gibi bir bilim kurgu izlemedik. Her sezonun son bölümlerinde bir iki bilim kurgu sahnesi yer aldı. Geri kalan insanlar hayatta kalma savaşı falan. Bununla birlikte hikaye çok klasik ilerledi. Hatta bir uzaylı bebeğimiz bile oldu. Tabi ki özel güçleri olan. Bundan sonra ne olacak meraktayım. Başladım diye devamını getirmeye çalışıyorum sadece.

Siz ne düşünüyorsunuz?