Fan Kao / My Ex

Yine bir korku filmi ile karşımızda Tayland sineması. Bildiğimiz gibi standart bir konuya dayanıyor. Yine ruhlar, yine hayaletler baş rolde. Yinesine bir şey demiyorum ancak film yani olarak hiç bir şey vermiyor. Bildiğimiz intikam için dönen hayalet karşımızda.

Film Ken adında bir süper star ve kız arkadaşları arasında geçiyor. Ken her genç kızın rüyasını süslerken çapkınlığı hat safhada sınır tanımamaktadır. Bunlardan birisi, millet vekili kızı Meen, diğeri masum üniversite öğrencisi Bow’dur. Meen hamiledir. Bu iki kız hakkında medyada da haberler çıkmıştır. Tabi birde yeni aşkı dizi oyuncusu Ploy vardır.

Basında Ploy ile Ken’in evleneceğine dair haberler çıkar tabi bu diğer kızların sinirini bozar. Bu arada Bow, Ken’e hamile olduğunu söyler ancak Ken baba olmaya hazır olmadığını söyleyerek kızı terk eder. Bu arada Ken’in başında da ona kıl olan bir paparazzi vardır ve her adımını izlemektedir.

Ken tüm olan bitenlerden kaçmak için menejer arkadaşının deniz kenarındaki evine gizli olarak gider. Son günlerde etrafınfda garip olaylarda olmaya başlamıştır. Burada da asında bu olaylar devam etmektedir. Geldiği gün Meen onu ziyarete gelir. Hiç olmadığı kadar anlayışlıdırda. Hatta gecesinde Ploy gelir habersizce ve Meen hiç bir şey olmamış gibi ortadan kaybolur. Ken de duruma anlam veremez ama bu durum hoşuna gitmiştirde.

Bu sırada paparazzi Ken’in fotoğraflarını incelerken ilginç şeylere rastlar. Bir kadın hayaleti Ken’i izlemektedir. Çocuk bundan para kazanmaya uğraşır, parapsikoloji dergilerine resimleri satmaya çalışır ancak, başına gelen olay durumun ciddiyetini anlamasına yeter. Bu arada Ken, Ploy’u gönderir. Gönderir göndermez de Meen’i mutfakta yemek hazırlarken görür. Bu arada gelen bir telefonla Meen’in yolda kaza yaptığı haberi gelir.

Bu arada durumu anlatmak için paparazzide gelmiştir ancak Ken’in saldırısına uğrar. Menejer Ken’i sakinleştirir ve gönderir. Paparazzi de resimlerin bir cdsini verir ve bakmasını ister. Bu sıra menejer fotoğraflara bakar. Aynı anda televizyonda üç gün önce intihar etmiş, Meen’in cesedinin bulunduğu haberini görür. Resimlerle olayları birleştirince deniz evine gider. Ancak Ken evden ayrılmıştır.

Bu arada paparazzide Meen’den nasibini alır. Menejerde yazlık eve geldiğinde resimlerden aslında her şeyi çözmüştür ancak o da Meen’den  nasibini alır. Bu arada flash backler ile olan biten anlatılır. Bu arada Ken’de geri döner. Meen’in saldırısına uğrar Bu arada olanı biteni, yani görmediğimiz kısımları anlatır kareler bize. Bu olaydan Ken kurtulur ancak ne zaman yanında bir kız olsa ölür… Tabi Ken’de sonunda intihar eder.

Film başında Bow’dan bahsetmiş ancak ilerleyen satırlarda yer vermemiştim. Bow filmin ilk çeyreğinde ölüyor. Tabi biz de aslında bütün bu olan bitenin Bow tarafından olduğunu düşünüyoruz. Standart konusu olan, standart makyaj ve efektleri olan bir film. Fan Kao. Hani birde erkeklere fazla çapkın olmayın der gibi bir film. Başarılı değil. Şartlandırmak istemem ama vaktiniz olursa geçerli…

Yönetmen: Piyapan Choopetch

Oyuncular: Shahkrit Yannarm, Wanida Termthanaporn, Navadee Mokkhavesa, Attama Chiwanitchapan

Linkler:

http://thaifilmjournal.blogspot.com/2009/09/review-my-ex-fan-kao.html

http://delirium-vault.com/nekoneko/2010/01/20/my-ex-aka-fan-kao-%E0%B9%81%E0%B8%9F%E0%B8%99%E0%B9%80%E0%B8%81%E0%B9%88%E0%B8%B2-2009-thai-ghost-horror/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?