Far North

Film oldukça başarılı görüntülere sahip. Far North Sara Maitland‘ın hikayesinden uyarlanmış. Filime de genel anlamda baktığımızda zaten bir kısa film olma durumu var. Olayın yönetmen Asif Kapadia uzun metrajlı bir film olsun diye görüntüleri uzatmışta uzatmış. Film görsel olarak mükemmel olmakla birlikte diyalogları ve ve hikayesi biraz zayıf kalıyor.

Görsellik açısından film mükemmel ancak uzayı giden sahneler insanın sıkılmasına sebep oluyor. Bir yerde fonda birileri konuşsa da belgesel tadında izlesek demeden duramıyorsunuz. Diyaloglar bana yetersiz geldi. Mevcut diyaloglarda filmin görselliği ve sanatsal yönü dışında biraz sönük kalmış.

Oyunculuklar geçekten de çok başarılı. Görsellik yanında filmi başarılı kılan en büyük etken de bu. Filmi izlerken Kuzey’in o duygusunu hissediyorsunuz. Yaşam şartlarını , karakterlerin çektiklerini, hepsi size de bulaşıyor. Filmin tek negatif kısmı ise belirttiğim gibi gereğinden uzun sahneler olması. 89 dakikalık film süresi 65-70 dakika ile (belkide daha az) oldukça iyi olabilirmiş. Çünkü yer yer izlerken sıkıldığınızı hissediyorsunuz.

Film ana karakterlerin hikayelerine değinirken, Loki karakterinin hikayesine tam olarak değinmemiş. İzlerken bu karakterin altından hep bir yalan, bir kötülük çıkacakmış gibi hissettim. Tabi bir nevi adamın yaptığı da kötülük sayılırdı. Filmin en şaşırtıcı kısmı da finaliydi. Film boyunca evladı için her şeyi göze almış, almaya hala devam eden annenin son durumdaki davranışı aslında kadınlığının ne kadar baskın olduğunu kanıtlıyor bize.

Saiva bebeğe hamileyken şaman büyücüsü bebeğin ruhunun lanetli olduğunu ve çocuğu doğurmamasını söylüyor. Ancak Saiva ona karşı çıkarak bebeği doğuruyor. Bu dakikadan sonra halkından ayrılıp kaçarak, bebek ile birlikte hayatını sürdürmeye çalışıyor. Bebek büyüyerek güzel bir kıza dönüşüyor. Saiva ve kızı Anja kuzeyin zor şartlarına beraber göğüs geriyorlar.

Bir gün Saiva avlanmaya çıktığında yaralı bir adam görüyor. Bu adam Loki adında askerlerden kaçan biri. Anlattıklarına göre kendisi de askermiş ve yapılan zulümlere dayanamadığı için kaçmış. İki kadın ona iyileşene kadar bakıyor. Loki, Saiva ile yakınlaşır gibi gözükürken genç güzel Anja dan tercihini kullanır. Bu durum karşısında Saiva sessiz kalır. Taki Anja, Loki ile gideceğini söyleyene kadar.

Far North genel olarak bakıldığında başarılı bir film. Final sahnesi de oldukça etkileyici ve insanın kanını dondurabilecek nitelikte. İzlenmesi gereken filmler arasında ancak sabırlı olmak gerekli. Filmi izlemek için biraz sabır taşı olmak gerekli desem yalan söylemiş olmam.

Yönetmen: Asif Kapadia

Senaryo: Tim MillerAsif KapadiaSara Maitland

Oyuncular:

Michelle Yeoh Saiva
Michelle Krusiec Anja
Sean Bean Loki
Gary Pillai Ivar
Bjarne Østerud Şaman

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0860866/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: