Fashion

Nam-ı değer Bollywood’un etlileyici yonetmenlerinden olan Madhur Bhandarkar‘ın sondan bir önceki 2008 yapımı filmi olan Fashion फैशन uzun boyutuyla klasik Hint filmlerini aratmıyor bize. Öyle ki film 178 dakika. Yani 3 saatten iki dakika eksik. Tabi ihtiyaç molalarını da işin içine katarsanız eğer sizde benim gibi filmi dondurmadan edemiyorsanız bu süre uzuyor… Biz yuvarlak 4 saat diyelim…

Baş rolde Bollywood’un güzellik abidelerinden olan Priyanka Chopra‘ı görüyoruz. Öncelikle belirtmeliyim ki Hindistanda ne kadar güzel varsa yönetmen hepsini bir araya toplamış… Daha modern bir yapımla karşımıza gelmiş. Tabi konu moda olunca olmak zorunda birazda.

Hazır konu dmeişken konudan devam edelim. Meghna Mathur genç ve güzel bir kızdır. Tek hayali ise ünlü, başarılı bir manken olmaktır. Tabi güzelimiz yerli yarışmalarda güzelliğini ispatlamıştırda. Babasının itirazlarına rağmen kızımız büyük şehire ünlü olmaya gider. Orda tanıdığı bir arkadaşı aracılığı ile bu dünyanın içine adım atar. Ancak taşradan gelen bu kızın bazı prensipleri vardır. Ama hayalleri uğruna bunlardan vaz geçer. Bir kaç küçük defilede yer alır. Daha büyük işlere çıkmak için önce para verir. Daha sonra birden bire yükselmeye başlar… Bu sırada arkadaşlarının inişleirni de görmektedir.

Meghna bağlı bulunduğu ajansın patronu ile birlikte olmaya başlar. Herşey çok güzeldir. Birden bire çok ünlü olmuş bütün bilboardlarda resimlerine rastlanmaktadır. Meghna hayatından çok memnundur. Tüm mankkenler gibi o da düşünmeyi brakmış kendini hayatının akışına bırakmıştır.  Ancak tüm güzellikler bu şekilde devam etmemiştir.

Bir gün sevgilisi Sarin onu terkeder. Meghna bunu kaldıramaz ne de olsa bir yönü taşradır. Onu arayıp rahatsız etmeye başlar. Tabi bu rahatsız etmeler onun düşüşünü iyice kolaylaştırır. Depresyona girer. Sigara bile kullanmazken, sigara, alkol, uyuşturucu ne varsa hepsine derin bir dalış yapar. En son barın birinde çıktığı bir adamın evinde gözünü açınca ne yapıyorum ben olur ve evine ailesinin yanına döner…

Tabi kendini tpladıktan sonra geriye döner. Arkadaşlarının da yardımı ile bir jubile yapar…

Üç saatlik film bu anlattıklarımdan ibarette değil elbet. İnsan ilişkileri, ne oldum değil ne olacağım durumu, moda dünyasndaki klişeler hepsi bu filmde… Dediğim gibi yönetmen Hindista’da ne kadar güzel varsa toplamış. Yani görsellik çok iyi diyebiliriz. Tabi konu olarak klasik Türk filmlerinden öteye geçmiyor. Bu filmi biz 90 dakikaya bile sığdırırdık ama gereksiz ayrıntılar bu filmi üç saate çıkartmaya yetmiş.

Birde bu filmi modern yapan yönlerden birisi, klasik Hint müziği ve danslarının olmaması. BUna rağmen filmin müzikleri gayet etkileyici ve başarılı. Bu arada belirtmeden geçmeyeyim filmin müzikleri Salim-Sulaiman‘a ait.

Eğer üç saate dayanırım Hint filmlerini severim diyorsanız buyurun izleyin derim…

Oyuncular:

Priyanka Chopra Meghna Mathur
Kangana Ranaut Shonali Gujral
Mugdha Godse Janet Sequeira
Arbaaz Khan Abhijeet Sarin
Arjan Bajwa Manav Bhasin
Raj Babbar Mathur
Kiran Juneja Mrs. Mathur
Samir Soni Rahul Aurora (as Sameer Soni)
Kitu Gidwani Anisha Roy
Suchitra Pillai-Malik Avantika A. Sarin
Harsh Chhaya Vinay Khosla
Ashwin Mushran Rohit Khanna

Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt0964516/
http://en.wikipedia.org/wiki/Fashion_(film)
http://www.sinemalar.com/film/26849/Fashion/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: