Filinta

Kış dönemi izlediğim dizilerden biri de Filinta’idi. Ben eskiden beri tahammül sınırları içerisinde olan Osmanlı dönem filmlerini keyifle izlerim. Hep keşke eski romancılarımızın romanları dizi olsa diye dile getirirdim hep. En son Çalıkuşu‘nun uyarlamasını izlemiştik. Tabi o da hikayesinden sapan diziler arasındaydı sonuçta bir süre sonra final yaptı.

Filinta ise her ne kadar bir roman uyarlaması olmasa da Osmanlı döneminde geçtiği için dikkatimi çekti. Tabi birde işin büyüklüğü dizi için plato kurulması, yurt dışından efektçiler yönetmenler getirilmesi dikkatimi çekti. Dizinin TRT’de yayınlanıyor olması itibari ile bütçesi konusunda yapılmış polemiklere pek girmeyeceğim. İnanıyor musun diye sorarsan, “olabilir” diye yanıt veririm. Lakin şu an için bunlar benim konum dışı. Zaten atı alan Üsküdar’ı geçmiş, ben dilimi yorsam da bu pek bir işe yaramayacak. (kendime karşı çok tereddüt yaşadım, sanki vicdan azabı çekiyorum şu cümle için.)

Dizi Osmanlı döneminde geçiyor. Biraz fantastik bir dizi. Öyle ki dizide Abdullah adında bir mucidimiz var yapmadığı iş geliştirmediği şey yok. Öyle ki arkadaş fotokopi makinesi bile yaptı siz düşünün gerisini. Tabi bunun dışında şeyler de var ancak ben takılmıyorum bu konuya. Olacak tabi olmalı zaten son dönem dizilerin en büyük trendi bu.

Tabi dizinin polisiye olması da benim için bir etkendi. Polisiyeyi “Arka Sokaklar” olarak bilen bir toplum olarak (tabi arada iyi polisiyeler çıktı ama hepsi reyting kurbanı oldu) Filinta çok farklı geldi. İlk bölümlerden itibareni gerek çekimleri, gerek kostümleri, gerekse atmosferi oldukça etkileyiciydi. Aksiyon sahneleri üzerine baya çalışıldığı belliydi. Dizi bu bağlamda kurtarıyordu kendini. Gerçi TRT olması dolayısıyla reyting kaygısı yok dizinin. Nasılsa biz veriyoruz parasını ama dizi farklı bir kanalda da iş yapabilirdi tabi bu kadar büyük bütçe ile değil.

Görsel olarak film iyiyken hikaye olarakta fena değildi. Gizemini iyi korudu. Her bölüm işlenen cinayetlerle birlikte eklenen yeni karakterler de diziye ayrı bir soluk katıyordu. Dizinin kadrosu da oyunculuklar da fena değildi, Lara karakteri dışında. Ara hikayeler işlenirken ana hikayede iyi işlendi ve sezon finalini de güzel yaptı. Ama son dönem dizi sezon finallerinde aynı sorun var. Herkesi bir hengameye sokup kim kurtulacak sorunsalı.

Mustafa küçük bir bebek iken Gıyaseddin Hatemi efendinin kapısına bırakılır. Gıyaseddin efendi onu alır ve bir bakım evine yerleştirir burada onun bakımından sorumlu olur. Mustafa burada Ali adında bir çocukla çok yakın arkadaş olur.

Aradan yıllar geçer. Gıyaseddin Hatemi kadı olunca Mustafa ve Ali’yi de yanına zabit olarak alır. Günün birinde Mustafa ve Ali’ye bir komplo kurulur ve Mustafa, Ali’yi öldürmekle suçlanır. Ancak Mustafa’ya kendini aklaması için padişah tarafından bir sene verilir. Mustafa olan bitenin üzerine gittikçe olaylar daha da karışır ve karmaşıklaşır. Bu sırada bütün deliller banker Boris Zaharyas’ı göstermektedir ve Boris Zaharyas devlet için bir banka kurmak girişimindedir. Bu sırada Mustafa’da Boris Zaharyas’ın kızı Lara’ya aşık olur.

Sezon finalinde başarılı bir hesaplaşma vardı. Son bölümlere doğru farklı bir oluşumun olaylara dahil olması farklı bir hikaye örgüsünün ilerleyen bölümlerde karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Ancak final sahnesindeki karakolun patlama sahnesine de değinmeden edemeyeceğim. Arkadaş o kadar iş yap her şeyi düşün gel o barutları öyle patlat. Sanki binanın her yerine serpilmiş gibi barut mu patlar? Hepimiz gördük ki bodrumda sadece bir bölüme konuldu barutlar. Yani hiç yakışmadı bu sahne sezon finaline.

Genel anlamda kurgu ve hikaye iyi gitti. Diyaloglarda çoğu zaman iyiydi ama şu fetva tarzında diyalogları biraz keserlerse daha iyi olacak. Tamam olabilir belki olmalı ama biraz uzun bence.

Neyse, özetlemek gerekirse, polemikleri bir tarafa atarsak fena gitmeyen bir dizi Filinta. Evet belki Türk dizi tarihinin en iyi dizilerinden biri değil ama duna da şükür.

Yönetmen: Ömer Gökhan Erkut , Kudret Sabancı

Senaryo: Ümit Saat , Altuğ Küçük

Oyuncular:

Onur Tuna Filinta Mustafa
Naz Elmas Azize
Mehmet Özgür Kadı Gıyaseddin Hatemi
Serhat Tutumluer Boris Zaharyas
Damla Aslanalp Lara
Kamil Güler Abdullah Efendi

Linkler:

http://www.sinematurk.com/film/59419-filinta-bir-osmanli-polisiyesi/

http://www.trt1.com.tr/filinta/39029

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: