film ekimi başladı ama…

Malum Film Ekimi başladı. bazı kişisel sebeplerden dolayı bu sene az filme tanık olacağım. Kişisel sebepleri de bir kenara attım iksv’nin film ekimi ile ilgili politikasını açıkçası çok başarılı bulmuyorum. Sanki film ekimi Lale Kart satmak için yapılmış bir festival. lale kartınız yoksa bilet alamıyorsunuz. Fiyat avantajını geçtim zaten 3 lira ile kimse vezir olmaz.

Burada uygulanan mantık ise bir garip. Hafta için hem Lale kartlılara hem de normal kişilere seanslar 5 tl. Tamam çok güzel. İşi olamayanlar, öğrenci olanlar rahatlıkla ve ucuza filmlerine bilet alırlar ve izleyebilirler. Ancak hafta sonu ve akşam gösterimleri nedir kardeşim. lale kartın yoksa 3 katı daha fazla veriyorsun hadi lale kartın olunca 2.7 katı olsun. E zaten kart parasıyla örtbas ediyorsun da.

Birinci olarak anlamadığım şey bu fiyat uçurumu? Çalışan üstünden mi kazanıyorsunuz yani tüm festival parasını. Tama bu konuyu kapadım. 15 tl standart sinema parası zaten. BU filmlerin bir çoğunun da vizyona gireceğini düşünürsek toplu para gömmeden kasmadan rahat rahat sonra izlerim filmimi.

İkinci husus ise bilet alma olayı: Çalışan insan öyle gişe önlerinde saatlerce sıraya zor girer. Yapılacak en kolay iş ise internet üzerinden alınması. Planını yapmışsın filmleri seçmişsin Lale kartsız olarak belirtilen tarih ve saatte bilgisayar başına geçmişsin ancak bakıyorsun ki filmler satışa açık değil. Sebep belli değil. Belki yer yok, belki başka bir şey. Hadi yer yok desem ertesi gün aynı filmin aynı seansına yer açılması durumu nedir? Sanıyorum mantık, festival süresi boyunca sürekli siteyi ziyaret ettirmek. Tabi birde böyle yer bulamayıp salonların boş olma durumu var. Neymiş sponsordan biletliler gelmemiş. Yani ben festivalde filme gitmek için ya lale kart almalıyım, ya interneti arşınlamalıyım, ya da filme gelmeyenler olur diye gidip salonun önünde beklemeliyim.

Zaten filmler üç salonda döndürülüyor. Festival duygusunu yaşamak için sinema severler İstanbul’un dört bir yanından salonlara geliyorlar. Üç salon ne demek? Ya da festival sadece Beyoğlu bölgesinde mi olmalı? Tamam AVM sinemalarına karşıyız bir yerde ama (Bu arada Nişantaşı City’s neyse) sinema salonlarının artması yada bölgelere ayrılması gerekmiyor mu? Bırak Bahçeşehirdeki kendine yakın sinemada izlesin filmini, Kartaldaki kendi sinemasında. Tamam sinemalar ile mi anlaşamıyorsunuz, o zaman festivalin süresini uzatın. On gün yapacağınıza on beş, yirmi gün yapın. İnsanlar diledikleri gibi filmlerini diledikleri yerde izlesinler.

Bu kadar zor mu? İki kuruşluk film zevkimiz var o da kursağımızda kalmasın.

2 Comments

  1. Pingback: A Field in England / Büyülü Tarla | Kişisel Depresyon Anları Film

  2. Pingback: The Look of Love / Ateşli Bakışlar | Kişisel Depresyon Anları Film

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: