Film Socialisme / Sosyalizm

Aslında Jean-Luc Godard deyince biraz uzak kalıp düşünmek gerekiyor. Filmi sınıflandırma girmek büyük bir karmaşa olur, film diyebilmek ise ayrı… “Nouvelle Vague” (Yeni Dalga) akımının öncülerinden, Godard’ın yeni bir denemesi karşımızda. Film, “fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir” aforizmasından yola çıkıyor. Bununla bağlantılı olarak gelmiş geçmiş en ünlü düşünürlerin, sözlerinden bu aforizmanın desteklenmesini görüyoruz.

Film belli bölümlerden oluşuyor. Bu bölümler altında ise Godard, bir yolcu gemisinde geçen farklı dilde farklı sohbetleri, Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik kavramları hakkında ciddi tartışmaları, çeşitli mitlerin gözden geçirilmesini izliyoruz.

Film kesinlikle bir düşünce bombardımanı. Film 101 dakika boyunca insanı kendisine esir ediyor. Tabi Godard filmi olunca çıkabilecek her diyalog ve görüntünün kaçırılmaması gerekiyor. Çekim esnasında kullanılan standart kameralar  Godard’ın savunduğu “herkes film çekebilir” tezinin tekrar yansıması gibi.Tabi film bu sayade beklediğimiz kurgunun dışında olduğu için kitlesini kendisi seçiyor. Tam anlamıyla festival filmi…

Bu film için daha ne denebilir ki? En iyisi filmekimi tanıtımıyla son vereyim yazıya.

Bunun gibi şeyler -Akdeniz’de yol alan bir yolcu gemisi. Yolcular arasında geçen farklı dillerde farklı sohbetler… Quo vadis Europa -Gece. Bir kız ve erkek kardeşi, çocuklarının mahkemesinde tanıklık etmeleri için anne ve babalarını çağırır. Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik kavramlarının ciddi açıklamalarını talep ederler… İnsanlıklar -Altı gerçek ya da yanlış mitos: Mısır, Filistin, Odessa, Hellas, Napoli ve Barselona… Ünlü Fransız filozof Alain Badiou ve efsane şarkıcı Patti Smith, üç bölümden oluşan bu senfonin bir parçası. Godard’ın son şaheseri, “fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir”


Yönetmen, Senarist: Jean-Luc Godard

Oyuncular:


Catherine Tanvier
La mère

Christian Sinniger
Le père

Jean-Marc Stehlé
Otto Goldberg

Patti Smith
La chanteuse

Robert Maloubier
Personne de la vraie vie

Alain Badiou
Le philosophe

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1438535/

en.wikipedia.org/wiki/Film_Socialisme

http://www.iksv.org/filmekimi_2010/Filmekimi.asp?day=1&FID=17

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?