Firestarter 2: Rekindled

Bir Stephen King uyarlamasında bu kez yönetmen koltuğunda Robert Iscove var. Aslında bu film için tam bir uyarlama diyemeyiz. Bu sebepten dolayı filmi kitapla kıyaslayamayacağım. Film Stephen King’in, Tepki (Firestarter) romanının devamı niteliğinde. İlk filmi Mark L. Lester yönetiminde küçük kız rolünde Drew Barrymore‘u izleyerek 1984 yılında izlemiştik. Bu film ise küçük kız Charlie’nin yetişkin olmasını ve başından gelenleri anlatıyor.

Charlie yetişkin bir kız olmuştur. Hayatını gizlenerek sürdürmektedir. Bir yandan kütüphanede çalışırken, bir yandan da küçükken yaşamış olduğu felaketleri ve bunun faillerini aramaktadır. Bunun için projede görevli ve hayatını kaybertmiş bir profesörün kayıtlarına bakar.

Tabi Charlie her ne kadar gizlense de peşinde birileri vardır. Bu şirket zamanında Charlie’nin anne ve babası üzerinde deneyler yapmışi daha sonra deneyleri Charlie’nin üzerinde de denemiştir. Şirket adına çalışan ve bu deneye katılanların yerini bulmaya çalışan Vincent ise bu işi deneye katılanlara tazminat ödemek için yaptığını sanmaktadır. Tabi onun bulduğu kişiler şirket tarafından öldürülmektedir.

Charlie ile ilglili araştıma yaparken tesadüfen onunla karşılaşırlar. Tabi başta onun Charlie olduğunu bilmez. Daha sonra öğrendiğinde ise şirkete haber verir. Ancak bu işte garip bir şeyler olduğunu fark eder. Sigorta parası için bulduğu kişiler ölmektedir ve ortağı aynı işi Charlie için yapacaktır. Vincent bir deney videosunu kardeşine göndermiş ve kardeşinin de hayatını tehlikeye sokmuştur. Onun bir şekilde kurtulmasını sağlar ama duygualr beslemeye başladığı Charlie’yi kurtarmaya çalışır.

Şirketin bölgesine giren Charlie burada eskiden üzerinde deney yapan John Rainbird ile karşılaşır. John onu alıkoymak ister ama Charlie buna karşı çıkar. Ancak rakipleri sadece insanlar değil. Onun gibi psişik güçleir olan başka çocukardır. Hatta bu çocuklardan biri ona büyük bir rakiptir. Onlardan kendini kurtarır. Ancak John’un başka fikirleri vardır. Bu çocukları kötü bir iş için kullanmak. Bunu fark eden Charlie ve Vincent onlara engel olmaya çalışır.

Firestarter 2: Rekindled bir televizyon filmi olmakla birlikte, filmin süresi iki saat kırk sekiz dakika ki bu dvd için özel kesilmiş hali. Televizyonda dört bölüm olarak yayınlanmış. Filmi her bir oturuşta izlediğinizde kısmen sıkılıyorsunuz. Çünkü hem küçüklükten sahneler hem günümüzdeki zamana fazlaca flashback var. Bir yerden sonra hikaye sanki tekrar ediyor gibi. Bu da sıkıntı veriyor.

Filmin 2002 yapımı ve bir tv filmi olduğunu düşünürsek aslında görsel oalrak başarılı bir film. Zaman zaman alevlerin efekt olduğu kendini belli ediyor ama yapım zaten bunların umursanmamsı gerektiğini size bildiriyor. Oyunculuklar fena değildi. Çokf azla sırıtmıyordu.

Film çok fazla aksiyon içerlemekle bilikte ana fikri çusud diyebileceğim bir şey yoktu. Temeli sağlam bir hikayeye intikam eklemeyi düşünmüşler. Bu intikamın dozunu da çok fazla arttırmamışlar. İzlenemsi çok gerekli olan bir film değil Firestarter 2: Rekindled. Yinede meraklıları için izlenebilir.

Yönetmen: Robert Iscove

Senaryo: Stephen King (roman), Philip Eisner

Oyuncular:

Marguerite Moreau
Charlene “Charlie” McGee
Malcolm McDowell
John Rainbird
Dennis Hopper
James Richardson
Danny Nucci
Vincent Sforza
Skye McCole Bartusiak
Çocuk Charlie McGee

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0297120/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?