Fırıldak Ailesi

Fırıldak Ailesi Türk Televizyon tarihinin ilk yetişkinlere yönelik animasyon olma özelliğine sahip. Animasyon Grafi2000 ekibi tarafından yapılmış Varol Yaşaroğlu imzalı dizi Fırıldak Ailesi. Bu yapımla birlikte Grafi2000 ekibi çıtasını bir adım yukarı çıkartmıştır kanımca. İkinci sezon son bulmakla birlikte üçüncü sezonun ne olacağı konusunda pek fikir sahibi değilim. Ancak bu tarz bir yapımı Türkiye’de izlemek bana keyif veriyor. Her ne kadar dizi Star Tv’de ilk sezon varlığını sürdürmüş sonrasında yer edinememiş olsada böyle bir açılış yapması fena olmadı.

Zaten böyle bir dizinin Türk televizyonlarında iş yapması biraz zor. Dizinin içeriğine de baktığımızda siyasal eleştiriler içermesi, bir çok bölümün Türk toplum aile yapısı zımbırtısına uygun olmaması gibi unsurlar barındırması dizinin televizyonda kalmasına imkan vermeyecekti zaten. İkinci sezonda ise diziye cookplus.com sitesi sponsor olmuş ve ikinci sezonun gelmesini sağlamıştı. Ancak bölümlerin süresinde bir kısalma olmuştu.

Çizim ve yapım teknikleri hakkında çok şey sölemeyeceğim. Yada Amerikadaki benzeri yapımlarla kıyaslamaya girmeyeceğim. Türkiye’de korku, filim kurgu, fantastik yapımların desteklenmesini düşündüğüm gibi animasyonlarında desteklenmesi gerektiğini önlerinin açılması gerektiğini düşünüyorum.

Hikayelere gelecek olursak, ilk sezon genel olarak daha sağlam basan hikayeler çıktı karşımızda. Eleştirileri, bölüm diyalogları, olay kurguları daha iyiydi. Daha ciddi eleştirel bölümler çıkıyordu karşımıza. İkinci sezon ise kısa bölüm süreleri ile birlikte hikayeler biraz daha fazla komediye ve karikatüre kaçtı. Zaman zaman eleştirel özelliklerini yitirdi. Yinede takip edilebilir seviyede.

İlk sezon Bülent KayabaşDemet AkbağOya Küçümen gibi isimler seslendirme kadrosundaydı. İkinci sezon itibari ile Demet Akbağ ayrılarak Gülen Karaman yerini aldı. Açıkçası ben Gülen Karaman’ın sesinin Yıldız karakterine daha fazla yakıştığını düşünüyorum. Küçük çocuğu seslendiren Oya Küçümen ise çocuğun ortalarda görünmemesi sebebi ile pek ikinci sezonda yer almadı.

Fırıldak Ailesi altı kişiden oluşan klasik bir aile. Sabri Fırıldak tembel umursamaz bir baba, Yıldız Fırıldak çocuklarını, kocasını toparlamaya çalışan bir anne. Zeki ve Afet ise aynı zeka seviyesine sahip ilginç çocukları. Bir de Tosun var bebek. Ailenin başındaki büyük ise Yıldız’ın annesi Dürdane. Tabi Sabri ile anlaşamıyorlar. Aile ile birlikte yan karakterler de var. Bunlardan biri Zeki ve Afet’in öğretmeni, diğeri ise evsiz Orhan. Benim favori karakteri Orhan diyebilirim. İkinci sezonda da Şerefettin misali bir de kedi peydahlandı o da güzel.

Özetlemek gerekirse Türkiye’de de yapılmasına sevindiğim yer bulan bir yapım Fırıldak Ailesi. Umarım devamı ve türevleri gelir.

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroğlu

Senaryo: Ömer Sinir

Seslendirenler:

Gülen Karaman
Yıldız
Bülent Kayabaş
Sabri
Keremcan Köse
Zeki
Tülay Bursa
Dürdane
Tülay Köneçoğlu
Afet
Oya Küçümen
Tosun

Linkler:

http://tr.wikipedia.org/wiki/F%C4%B1r%C4%B1ldak_Ailesi

http://www.youtube.com/user/grafi2000

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: