Five Minutes of Heaven

 

 

Der UntergangThe Invasion gibi filmlerle tanıdığımız yönetmen Oliver Hirschbiegel‘in 2009 yapımı filmi Five Minutes of Heaven. Sade bir konuya sahip film, oyunculuklar ve sosyal yaklaşımların irdelenmesi bakımından oldukça başarılı. Öncelikle belirtmeliyim ki film yavaş bir tempoya kısa cümleler ile uzun diyaloglara sahip. Bu bağlamda film biraz izleyiciyi sıkıyor. Ancak türü seven için başarılı bir film.

 

Film karakter analizlerini çok iyi yapmış ve oyuncular bu karakterlerin duygu ve düşüncelerini yansıtmakta oldukça başarılı. Filmi her ne kadar filmi dinsel hoşgörüsüzlük, ayrım üzerine oturtulan bir temelle gelişse de karakterlerin sonraki hayatlarındaki yaşadıkları ve yaklaşımları, onları malzeme etmeye çabalayan medyanın yüzünü görüyoruz.

 

 

Film 1975 yılında geçiyor. İngiltere’yle birleşme yanlısı olan Ulster Gönüllüleri’nden 17 yaşındaki Alistair Little adında bir genç, hem bu grup içerisinde yükselmek hemde insanlar içerisinde kendini ispatlamak için arkadaşları ile bir plan yapıyor ve kendi görüşlerinden farklı, 19 yaşındaki Katolik Jim Griffin’i öldürür. Tüm planı kendisi yapmış ve Jim’i bazı duyumlara göre kendi isteği ile seçerek öldürmüştür. Alistair, cinayeti işlerken, Jim’in 11 yaşındaki kardeşi Joe’da evin kapısının dışında top oynamaktadır ve cinayete tanık olur.

 

İki hafta sonra ise Alistair tutuklanarak ceza evine gönderilir. Alistair, cezasını çekerken, Joe’da annesi tarafından cezalandırılır. Annesi abisinin ölümünü Joe’nin üstüne yıkmakta ve sürekli bunu onun başına kakmaktadır. Joe annesi tarafından psikolojik dengesizlikler yaşamaktadır ve bu yükü de 33 sene üstünde taşır. Film bu iki karakterin psikolojik durumlarına başarılı şekilde değinirken, bu durumu reytinge çevirmeye çalışan medyayı da işin içinde görüyoruz.

 

 

Karakterler, neyin nasıl olması gerektiğini başarılı bir şekilde ekrana yansıtırken, hikayenin yavaş akışı, belirttiğim gibi bir nebze olsun insanı sıkıyor. Final başarılı bir şekilde yapmış ve film anlatmak istediğini başarılı bir şekilde anlatmış. Ancak filmden de çok şey beklememek gerek. Ortalama bir film var karşımızda. Basit bir konu üzerine diyaloglar ve monologlar başarılı olsa da, bazen fazla uzatılmış olması izleyicide dikkat kaybına sebep oluyor. Filmin geçtiği mekanlar ve atmosferler, sanki biraz filme yapıştırma gibi durmuş.

 

Film, karakterlerin sonralarına değinirken, asıl çıkış noktası olan, din ve mezhepler üzerinden işlenen cinayetlerin masaya yatırılma işini pek başaramamış. Alistair karakteri bunun pişmanlığı yüzünü biraz yansıtsa da sönük kalmış. Joe Griffin karakteri ise abisinin intikamı üzerine kurulu kendi acıları ile uğraşmakta.

 

 

Özetle, kendi alanında başarılı bir film Five Minutes of Heaven. Anlatılan konu basit ama ilginç ama filmde kurgusal sıkıntılar mevcut. Filmin herkese hitap etmeyeceği,  çoğu izleyiciyi de sıkacağını da belirtmekte fayda var.

 

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

 

Senaryo: Guy Hibbert

 

Oyuncular:

James Nesbitt Joe Griffin
Barry McEvoy Joe’s Chauffeur
Liam Neeson Alistair Little
Mark Ryder genç Alistair
Diarmuid Noyes Andy
Niamh Cusack Alistair’s Mum

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1238291/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: