Frankenweenie

Bir Frankenweenie yazısı nasıl olur pek emin değilim zaten meraklıları konuyu biliyordur. Frankenweenie usta yönetmen Tim Burton’un Walt Disney ile aralarını açan 30 dakikalık kısa filmi. Yıllardır şunu uzunu olsa da izlesek sohbetlerini yaptık ve zaman bu zamandır ki Tim Burton 2012 içerisinde bu hayalimizi gerçekleştirdi. Frankenweenie hemde bir animasyon olarak karşımıza çıktı.

1984 yapımındaki bir çok ayrıntı bu animasyonda da mevcut. Animasyon olması filmin daha eğlenceli olmasını saplamış. 1984’te daha kara mizah dolu bir Frankenweenie izlerken bu sefer daha eğlenceli bir Frankenweenie izliyoruz. Karakterler oldukça başarılı. Bire bir aynı diyebiliriz. Zaten Tim Burton’un karakter tasarımı konusunda uzman olduğunu biliyoruz.

Film siyah beyaz çekilmesine rağmen ışık mükemmelce kullanılmış. Hikayenin eğlenceli hali ile birleştiğinde karşımızda oldukça başarılı bir animasyon var. Zaten kötü olmasını beklemek biraz zor. Tabi bir de bu siyah beyaz animasyonun 3D olarak çekilmesi aynı bir durum. Gerçi ben 3D izlemedim çok eksikliğini de hissetmedim.

Animasyonda gerçekte de gördüğümüz karakterlerin kült korku karakterlerine atıfta bulunması beni oldukça keyiflendirdi. Tabi dev kaplumbağanın Godzilla vari ortalıkta dolanması, kedi yarasa karşımı abuk bir hayvan kesinlikle tatmin ediciydi. Sparky’nin kulağının kuyruğunun yer yer uçması filmin eğlencesini arttırıyordu.

Burada Frankenweenie’nin animasyon olması sebebi ile biraz daha çocuklara göz kırptığını görüyoruz. Çünkü olan biten hep çocuklarla alakalı oluyor. Orijinal Frankenweenie’de ise aslında büyüklerin bir gerçekle yüzleşmesi bir aforoz etme çalışmaları söz konusu.

özetle baktığımızda özüne sağdık kalmaya çalışarak biraz daha yumuşatılan bir Frankenweenie var karşımızda. İzlenimi oldukça keyifli ve tatmin edici. Müzikler karakterler, hikaye örgüsü kesinlikle oldukça güzel. Kuklalar ve stop motion  olarak çekildiğini düşünürsek, karakterlerdeki ayrıntılar, mimikler çok çok iyi.

Animasyonun süresi, 87 dakika ve bence oldukça kısaydı. Böyle bekleyeni fazla olan ve rahatlıkla uzatılabilecek bir konu için bu kadar kısa süre uygun görülmesi bence filmin en olmayan kısmıydı. Kesinlikle izleyin derim.

Yönetmen: Tim Burton

Senaryo: Tim BurtonLeonard RippsJohn August

Seslendirenler:

Catherine O’Hara
Mrs. Frankenstien / Weird Girl / Gym Teacher
Martin Short
Mr. Frankenstein / Mr. Burgemeister / Nassor
Martin Landau
Mr. Rzykruski
Charlie Tahan
Victor Frankenstien
Atticus Shaffer
Edgar ‘E’ Gore
Winona Ryder
Elsa Van Helsing

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1142977/

http://disney.go.com/frankenweenie/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?