Free Jimmy

Norveç yapımı, yönetmenliğini ise Christopher Nielsen’in yaptığı güzel bir animasyon sunmak istiyorum size. Tabi sunmak derken kastım anlatmak. Bu animasyon +18 öncelikle onu belirtmeliyim. Filmde seks, şiddet, uyuşturucu, alkol, küfür, ne ararsanız var.

Roy Arnie, Odd, Arnie, Gaz, Flea, Jimmy… Bunlar karakterlerden bir kaçı. Hikaye hayvan koruyucuların bir hayvan barınağına saldırarak tüm hayvanları serbest bırakmasıyla başlar. Film aslında günlük yaşantıya tam anlamıyla katıksız çanak tutmakta. Eylemleri yapan grupta iki kişi hayvanları düşünse de diğerleri sadece macera için bu işe katılmışlardır.

Bir gün boş gezenin boş kalfası olan dört arkadaş bir araya gelir. Roy’un dediğine göre bir sirk vardır ve orada ufak ayak işleri yapacaklardır. Zor da olsa arkadaşlar bu işleri kabul ederler. Roy onlara fil Jimmy’nin barınağını temizlemek  ve onun ihtiyaçları karşılayıp onun ile ilgilenmek işlerini verir. Tabi bizim elemanlar elledikleri yeri batıran tipler olarak bu işi de batırırlar.

Jimmy’e fazla hareketli olmaması için uyuşturucu hap vermeleri gerekmektedir. Ancak tam gösteri günü Jimmy’e fazla uyarıcı verirler. Yerinde duramayan Jimmy sirki birbirine katar ve kaçar. Bu sırada sirkinde yasal olmadığı ortaya çıkar.

Jimmy’nin bu halini gören hayvan sever derneği onu kurtarmak için saldırı düzenler. Tabi onlar da ayrı derttir. Olan bizim gariban Jimmy’e olur. Dağlara doğru kaçar. Bu arada onu hem hayvan severler hemde bizim ekip izler. Roy açıklama yapar ki Jimmy’nin kalçasına kilolarca eroin doldurmuşlar ve bu şekilde Rusya’dan eroini içeriye kolayca sokmuşlardır.

Anak Jimmy kaçınca bizim ekip, hayvan severler, üstüne üstlük Rus mafyasının azılı adamları ve avcılar da Jimmy’nin peşinden koşarlar. Tabi silahlar patlar kafalar uçar…

İzleyin bence ama çocuksuz çoluksuz.  Gerçekten karakterler, diyaloglar bire bir oturmuş…

Oyuncular:

Woody Harrelson … Roy Arnie (voice: English version)
Simon Pegg … Odd (voice: English version)
Phil Daniels … Gaz (voice: English version)
Jay Simpson … Flea (voice: English version)
Kyle MacLachlan … Marius (voice: English version)
Samantha Morton … Sonia (voice: English version)
Jim Broadbent … Stromowskij (voice: English version)
Emilia Fox … Bettina (voice: English version)

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0298337/

http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Jimmy

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?