From Paris with Love

Bu tür filmleri defalarca izledik. Ancak filmi izlenebilir kılan hikayesinin Luc Besson tarafından yazılmış olması.Besson esintileri oldukça mevcut. Öncelikle hikaye içinden hikaye çıkması kurgusu filmi izlenebilir kılan. Tabi filmi kıymetli kılan isimlerden biri de John Travolta. Burada Jonathan Rhys Meyers uyumunuda göz önünde bulundurmak lazım. Yalnız bence filmin falsolarından biri de ismi. Yani filme isim pek gitmemiş. Biz Türklere sorsalardı eminim daha uydurma bir isim bulabilirdik.

Sıradan konuya sahip bir film dedik. Amerikan ajanı farklı bir ülkeye gider ve orada aksiyona doyulur. Evet konumuz bu. Amerikan ajanı Wax, Paris’e gelir. Üst üste yaptığı baskınlarla bir çok olayı ortaya çıkarır. Ancak asıl amacını kimse bilmez. Aslında hikaye şöyledir: James Reece Fransa’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde görevlidir. Elçilikte CIA için alt düzey bir görevde çalışmaktadır. Tek istediği ise, daha yüksek seviyede bir ajan olmaktır. Yaptığı küçük işteki başarılar onun bir gün üst düzey görevli olarak bir işe atanmasına sebep olur.

Ancak bu aldığı işte kendisinin bir ortağı olmak zorundadır. Ortağı ise Charlie Wax adında başarılı bir ajandır. Wax’in daha Paris’e inişi sorun olmuştur. Neyse ki James onu konsolosluk misafiri diye hava alanı güvenliğinin elinden kurtarmıştır. James işi almıştır almasına ama ne yapacağı konusunda hiç bir fikri yoktur. Max’in peşinde oradan buraya savrulur. Max kendi usulünde olayları adım adım çözerken James peşinden savrulur. Tabi tüm işin sonunda James’in evlenmeye çabaladığı sevgilisinin ajan çıkması ise cabası. Eğer ajan olacaksan kimseye güvenmeyeceksindir özeti.

Yönetmen koltuğunda son dönem aksiyon filmlerinin başarılı isimlerinden Pierre Morel ancak Travolta gibi bir oyuncu ile diğer filmlerin başarısının yanından geçmemiş. Belirttiğim gibi, kendini beğenmiş Amerikalı ajan farkı bir ülkeye gelir, kendi kurallarıyla olay çözer tabi bu durumdan bu dağınıklıktan kimsenin haberi olmaz. Bir enstantane de ellerinde taşıdıkları vazodur. Film kesinlikle izlenebilir aksiyonu bol bir film. Ancak izle unut türünden bir film. Zaten aksiyon meraklıları da “a şöyle olacak böyle olacak” diyerek şaşırmadan filmi izleyebilirler ama ne diyeyim, aksiyon yeter… (aksiyonsadım mı ne? askında filmi izleyeli aylar oldu…)Ancak belirtmeliyim ki bu filmin Fransız yapımı olarak geçmesi, Amerikan sempatizanlığı beni biraz üzdü.

Yönetmen: Pierre Morel

Senaryo: Adi Hasak, Luc Besson (öykü)

Oyuncular:


John Travolta
Charlie Wax

Jonathan Rhys Meyers
James Reece

Kasia Smutniak
Caroline

Richard Durden
Ambassador Bennington

Yin Bing
M. Wong

Linkler:

http://www.frompariswithlovefilm.com/

http://www.imdb.com/title/tt1179034/

One comment

  1. James’in normalde insanlara zarar vermekten kaçınırken telefonun şarjının bitmesi gibi basit olaylar karşısında sakin kalamaması ilginçti, küçük bir gülümsemeye sebep oluyordu bunun gibi tepkileri

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: