Frozen

Ülkemizde Karlar Ülkesi olarak gösterime giren film 2 Oscar’ın da sahibi. En İyi Animasyon filmi ve En iyi Orijinal Müzik dalında Oscar alan film aldığı ödülü hak ediyor. Tabi bu tanımlamayı yaparken  Mayazaki’nin Kaze tachinu filmini hesaba katmıyorum. Zaten Oscar alması olası bir film değildi. Güzel olmadığından değil verilmeyeceğinden dolayı.

Frozen Disney yapımı. Son dönem Disney filmlerinde bir ilerleme var bu da görsel olarak tatmin ediyor. Bunun haricinde hikaye oldukça basit. Klasik bir konu üzerine kurulu film. Tabi iş bir animasyon ve ve çocuklar üzerine kurulunca hikayenin basit olmasını normal karşılıyorsunuz.

Film bir yerde yavaş ve sıkıcı seyrederken ikinci yarısında filme aksiyon geliyor. Filmi canlandıran iki karakter ise Geyik ve Olaf oluyor. Bu iki karakterin yarattığı eğlence dışında diğer karakterler biraz daha ciddi duruyor. Kristoff’da az eğitimli bilgisiz haliyle filme eğlence katanlardan biri.

Tabi hikayeyi derinlemesine incelediğimizde bazı eksik yada akla kalan bir şeyler var. Çokta derine inmeye de gerek yok. Kraliyet ailesinin anne babanın ikisinin birden çocuklarını almadan gitmeleri ikisininde denizde boğularak can vermesi cabası. Bununla birlikte yıllarca krallığın başında biri olmadan tek başına kendini sürdürmesi biraz realitenin dışında. Sonuçta çizgi filmdir diyorum ve bunu geçiyorum.

Anna’nın doğuştan özel gücü vardır. Dokunduğu yeri dondurmaktadır. Doğuştan gelen bu güç onun başına bela olur. Kardeşi ile oynarken onu dondurur. Ailesi kardeşi Elsa’yı trollere götürürler ve troller onu iyileştirir. Ancak hafızasını da silerler. Bu dakikadan sonra da Anna’da kimseye zarar vermesin diye bir odaya kapatılır. Bu esnada iki kızın anne ve babası denizde kaybolurlar ve ölürler. Ancak Anna odada kalmaya devam eder. Elsa buna pek anlam veremez ama günler böylece geçip gider.

Bu sırada kalenin tüm kapıları da dışarıya kapatılmıştır. yani Elsa da Anna gibi hapistir. Neyse ki Anna 18 yaşına geldiğinde sarayın kapıları açılacaktır. Gün gelir bütün hazırlıklar tamamlanır. Elsa bile kendi kardeşini ilk gün defa görecektir. Vakit gelir kapılar açılır. Elsa ne kadar heyecanlıysa, Anna o kadar tereddütlüdür. Elsa ortalıkta dolanırken bir prens ile karşılaşır. Birbirlerine aşık olurlar. Evlenecekleri haberini Anna’ya veren Elsa, ablasının tepkisi ile karşılaşır. Elsa biraz daha dozu kaçırınca, Anna kendine hakim olamaz ve tüm şehri dondurur.

Bunun üzerinde Anna kaçar. Diğer ülke önde gelenleri ise Anna’yı cadı olmakla suçlayarak peşinden gider. Hatasını anlayan Elsa ise karda kışta ablasının peşinden gider. Bu yolculuk esnasında ona yardımcı olacak geyik ve Kristoff ile karşılaşır. Üçü birlikte Anna’yı ararken maceradan maceraya koşarlar. Tabi bu arada Anna’nın oluşturduğu Olaf’da peşlerine takılır.

Hikaye kardeşlik ve gerçek aşk, sevgi üzerine kurulu. Anlatmak istediğini anlatmış. Ben animasyonun müzikal kısımlarını pek beğenmedim gereksiz gereksiz buldum. Ancak boş vakitte keyifle izlenebilir bir film.

Yönetmen: Chris BuckJennifer Lee

Senaryo: Jennifer LeeHans Christian AndersenChris BuckShane MorrisDean Wellins

Seslendirenler:

Kristen Bell
Anna
Idina Menzel
Elsa
Jonathan Groff
Kristoff
Josh Gad
Olaf
Santino Fontana
Hans
Alan Tudyk
Duke

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2294629/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: