G.D.O. Kara Kedi

Film bittiğinde “e n’oldu” dediğimi hatırlıyorum. Öncelikle klasik Şafak Sezer filmlerinden biri olmadığını belirtmeliyim. Bununla birlikte belli bir beklentiyle film izlendiği için hayal kırıklığına uğratıyor. Kolpaçino serisi gibi bir filmin ardından Şafak Sezer’in tarz değiştirdiğini  fark ediyorsunuz. Tabi bu tarz kendisine yakışmış mı o da ayrı bir konu.

Diğer filmlere oranla bu filmin daha iyi bir hikayesi var. En azından bir giriş gelişme ve sonuç bölümü mevcut. Her ne kadar final biraz zorlama olmuş gibi de gözükse de yine de göz ardı edilebilir. Zaten genel olarak baktığımızda senaryonun genelinin zorlama olduğunu görüyoruz.

Üç ayrı mafya grubunun aynı kişilerle yolunun kesişmesi konu alınıyor. Bu tarz hikayelere tabi ki alışığız. Bu filmde aslında ekstrasını vermeyen diğer filmlerin kopyasıymış gibi bir izlenim uyandırıyor izleyende. Bunun en büyük nedeni bence oyunculuklardı. Gayet ciddi bir oyunculuk sergilenmiş ama bu sırıtmış. Tabi buna en büyük etkenlerden biri de senaryoda karakterlerin temellerinin sağlam atılmış olmaması.

Bu arada filmin adıyla ilgilide çok düşündüm nedir ne değildir diye. Hikayeye baktığımızda Ne GDO ne Kara Kedi ile bağdaştırılacak bir şey çıkıyor karşımıza. Tamam dizide kara kedi bolca gözüküyor ama filme etkisi kara kedi uğursuzluk getirirden öte değil. Bu arada GDO’da başta bize genetiği değiştirilmiş olarak gelse de, ana karakterlerin adlarının baş harfleri.

Gürkan üç kardeşin en büyüğüdür. Taksicilik yapmaktadır. Günün birinde mezarlık çıkışı yaşlı bir adamı sevap işlemek için taksisine alır. Ancak ani bir fren sonrasında adam başını konsoldaki metal armaya vurur ve ölür. Gürkan ne yapacağını şaşırır arabayı kenara çekerek yaşlı adamı bagaja atar.

Duran ortanca kardeştir. Gürkan ile birlikte dönüşümlü olarak taksiye çıkmaktadır. Duran bıçkın bir delikanlıdır. Elmas adında bir kızı da sevmektedir. Ancak kız evlenecektir. O gün Duran kızı kaçırır, kızla birlikte büyün altınları da almıştır.

Orhan ailenin en küçüğüdür. Pilav arabasında pilav satmaktadır. Yine her zaman gittiği yerde pilav satarken birden karşısına kaçan bir adam çıkar. Adam ona bir paket uzatır ve kendisini bulacağını içlerindekinin sayılı olduğunu söyler. Orhan pakete bakar pakette elmaslar vardır. Hemen arabasını toplar ve eve gider.

Orhan evde abisi Duran’ı görünce elmaslardan bahsetmez. Kardeşi ve yengesi ile birlikte alışveriş merkezine giderler. Bu sırada elmasların çok para ettiğini öğrenen Orhan ne yapacağını bilemez. Gürkan ise cesedi bagaja koyduktan sonra arabasına bir adam biner. Bu kişi elmasları Orhan’a veren kişidir. Silah zoruyla götürülen Gürkan bir süre sonra işler karışıp bagajdaki cesette ortaya çıkınca bir göle arabası ve cesetlerle birlikte atılır.

Gürkan burada ölmez ama eve geldiğinde başından geçenleri anlatır. Bu sırada elmasların peşinde olanlar, kaçırılan kızın abileri peşlerindedirler. Her iki gruptan kaçarken, bir de peşlerine Gürkan’ın yanlışlıkla öldürdüğü adamın oğlu girer. Adam da mafyadır ve oğlu da psikopattır. İşler bu şekilde karışmışken kahramanlarımız paçayı kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar.

Klasik Şafak sezer filmi umuduyla izlendiğinde hayal kırıklığı yaratan bir film. Ancak genel olarak bakıldığında ucuz bir taklit gibi de gözükse fena bir hikayeye sahip değil. Bence karakterler üzerinde durarak, hikayeyi biraz daha derinleştirerek daha iyi bir iş çıkabilirmiş ortaya. Diyaloglar oldukça yüzeysel. Şöyle bir bakıldığında filmin pek fazla al beniliği yok. İzlenmese de olur.

Yönetmen: 

Senaryo. 

Oyuncular:

Gürkan
Orhan
Elmas
Aybars
Erdem
Psikopat

Linkler:

http://gdokarakedi.com/

http://www.imdb.com/title/tt2573438/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: