Gake no ue no Ponyo

Tüm Miyazaki filmleri tanıtımlarında söylediğim gibi Miyazaki filmleri için yorum yapılamaz. İşte onlardan biride bu bol ödüllü film. Gake no ue no Ponyo hakkında yorum yapmak zaten şahsıma da yakışmaz ki zaten herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Filmekiminde çok istememe rağmen gidememiş bununla birlikte fragmanındaki Ponyo ponyo şarkısı aklıma yer etmişti. Haydi hep beraber başlayalım. Ponyo, ponyo… Tabi devamını söyleyemeyeceğimi herkes kestiriyordur lakin zaten önemli olan da nakaratı.

Gake no ue no Ponyo Miyazakinin her animeside olduğu gibi karakterler üzerinde ayrıntılı durmuş. Her birinin ayrı havası sizi içine çekiyor. Her ne kadar film Ponyo karakteri üzerine yoğunlaşsa da yan karakterler kim olduklarını, ne olduklarını, gayet açık bir şekilde ifade ediyorlar.

Daha filmin ilk başında deniz analarının ayrıntılı çizimi o soluksuz kaçış başlangıcı sizi çekiyor ve bir o kadar da gözden çıkarılmamış deniz kirliliği. Miyazaki buradan da bir mesaj göndermeyi ihmal etmemiş. Ancak görüntüler o kadar akıcı ve heyecanlı ki belki bize sıradan ve es geçici bile görünebiliyor.

Miyazaki dünyası apayrı bir dünya. Sürekli hayalini kurmaya çalıştığımız şeylerin yansıması adeta. Belkide bizi etkileme sebeplerinden birisi de hayallerimizi gerçekten çok iyi yakalıyor olması. İçerisine serpişen doğa üstü karakterler,aslında doğa karakterleri demeliyim bize hiç uzak gelmiyor. sanki her birisi günlük hayatımızda karşılaştığımız kişiler.

Animenin konusunu bilmeyen yoktur, lakin özetlemek gerekirse hikaye İnsan olmayı isteyen Ponyo adında bir deniz kızı/ japon balığının hikayesini anlatmakta.

Öyle bir hikaye ki kesinlikle izlenmesi lazım…

www.imdb.com/title/tt0876563/

http://en.wikipedia.org/wiki/Ponyo_on_the_Cliff_by_the_Sea

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&Date=28.07.2009&ArticleID=946973


Yayımlandı

kategorisi

, , , , , ,

yazarı:

Yorumlar

“Gake no ue no Ponyo” için 2 yanıt

 1. fetosan avatarı
  fetosan

  yazdıklarına katılıyorum ama miyazakinin en zayıf filmi olduğunu da kabul etmek lazım. asyadan çıkan bir pinokyo hikayesi anlatıyor miyazaki. sadece kendini düşünen tahta kafalı gepettoo yapımı pinokyo yerine tüm sıcaklığı ve dehasıyla sizi içine alan miyazakinin ponyosunu seyretmek keşke daha küçük olduğum bir döneme denk gelseydi. film hakkında detayı bilgim yok. filmden anladığım kadarıyla hikayenin özü ya bir japon efsanesine ya da çocuk kitabına dayanıyor. sanki torunları miyazakiden bunu filme çekmesini istemişker. o da senaryoyu tamamen küçüklerin anlayacağı biçimde yazıp araya bir kaç miyazaki numarası atmış. filmi tamamen çocuklara yönelik yaptığı için bazı şeyler yerine tam oturmuyor. denizlerde yaşayan adam karakteri iyi yazılamamış bu yüzden işlevini yerine getirememiş. bir de filmde müthiş bir bağnazlık gözüme çarptı. gerçeklikleri alt üst eden, farklı boyutlar açan miyazaki burda kaderci bir tavır takınmış.lanetlerden tılsımlardan bahsetmesini ise anlamak mmkün değil. ama filmin en büyük ayıbı, arkadaş bir miyazaki filmi 90 dk olur mu ya? miyazakinin en zayıf filmi olabilir ama en sevimli filmi olduğu da kesin…iyi seyirler…

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   evet ponyo çocuksuydu ama yine de eğlenceliydi. en azından karakterleri eğlendirmeye yetiyordu insanları. hikaye ekli bir japon efsanesine dayanıyor. zaten hikayenin bu olması bile yeterli… karakterlere gelince, hiç o açıdan düşünmedim evet suyun içinde yaşayan adam biraz çok gibi gözüküyordu ama gözüme batmadı hiç…

Siz ne düşünüyorsunuz?