Galip Derviş

Galip Derviş fragmanı döndüğü anda dikkatimi çekmişti. Tabi dikkatimi çeken ilk şey Türkiye’de az çekilen polisiye olması ve ana kahramanın obsesif kompulsif bir kişiliğe sahip olmasıydı. İlginç bir konuya değindiğini söyleyebilirim dizinin. Tabi baş rolde Engin Günaydın ve Düriye’nin Güğümleri dizisinden aklımda kalan Algı Eke. Tabi daha sonra dizi ile ilgili araştırma yapınca dizinin Amerikan yapımı Monk dizisinden uyarlama olduğunu öğrendim.

Monk’u izlemiş dğeilim bu sebepten dolayı kıyaslamaya girmeyeceğim elbet. Ancak Galip Derviş kadro olarak iyi oturmuş bir dizi diyebilirim. Tabi Ahmet Tekin’i canlandıran Ersin Korkut’u saymazsak . Zaten dizide oyunculuk olarak göze batan bir o var. Dizinin en büyük artılarından biri de her bölümde farklı ünlü kişilerin ekrana gelmesi. Her bölümde yaşanan farklı bir cinayet ve her bölümde farklı karakterler dizinin çıtır çerez olmasını sağlıyor. Yorulmadan rahat bir şekilde izleyebiliyorsunuz diziyi.

Hikayeler bazen bu da olmaz dedirtse de dizinin bilincine varıp kafa yormadığınız da akıp gidiyor. Zaten Algı Eke’yi izlemek şahsım için dizinin akmasına sebep oluyor. Bu arada kendisini hatırladığım Düreye’nin Güğümlerinde bu karaktere yakın bir karakter sergiliyordu acaba gerçek yaşantısında da bu şekilde mi diye düşünmeye başladım.

Dizinin yönetmen koltuğunda Barış Pirhasan gibi bir isim var. Bu da tabi dizini kalitesini arttırıyor. İlk sezon Haziran ayında sezon finali yaptı. Ancak Kanal D’de yayınlanan dizinin yayın politikası biraz ilginçti. Her zamanki gibi yayın günü değişti, yayın saatleri değişti. Bazen yayınlanmadı bazen iki bölüm birden yayınlandı. Tabi bu da diziyi televizyonda izlemeye çalışan kitlenin canın sıkmaya yetti. Galip Derviş’te internet dizisi olarak hayatını devam ettirmeye çalıştı.

Sezon dönüşü olacak mı henüz kesin bir bilgi yok. Umuyorum ki dizinin devamı gelir. Çünkü dizi Türkiye’de yapılmış en iyi uyarlamalardan biri olarak gözüküyor. Diğer uyarlamalara baktığımda bu dizi gerçekten kendini hissettiriyor. Şu yaz döneminde keyifle izlenebilecek bir dizi Galip Derviş.

Yönetmen: Barış Pirhasan

Senaryo: Andy Breckman

Oyuncular:

Engin Günaydın
 Galip Derviş
 Hülya Uçar
Ersin Korkut
 Ahmet Tekin
Orhan Güner
 İzzet Merdan

 Linkler:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Galip_Dervi%C5%9F

http://www.kanald.com.tr/GalipDervis

Yorumlar

“Galip Derviş” için 3 yanıt

 1. Kişisel Depresyon Anları avatarı

  Dizinin ikici sezonu bitti. Dizinin en önemli özelliği her bölüm farklı bir hikaye olması. Tabi bölümlerde olan olayların bir çoğu öyle ahım şahım bir kurguya sahip değil ancak her bölümün izlenmesi keyifli.
  Bu sezonda Berna’nın katiline ulasti. Tabi ne isin başında kim olduğunu hala bilmiyoruz. Zaten ana hikaye gibi gözüken bu olay sadece bir bolum yer etti.
  Dizi kişisel geçmişe yer vermezken Derviş’in babası fikri karşımıza. Hulya ise ufak tefek olan bitenle karşımızdaydı. Bir de tabiki Derviş’in polisliğe geri dönüş macerasi var. Bu sezonda bir şey çıkmadı.
  İlerlemeyen ana konulara rağmen yine de izlenmesi keyifli. İki ismin varlığı yeter.

 2. Kişisel Depresyon Anları avatarı

  Dizi üçüncü sezonda sanki üçüncü sezonun ortasında final yaptı. Tabi ben ne kadar finalde Belgin’in katili bulur diye düşünsem de erken finalden midir nedir beklentilerim boş çıktı. Ancak Derviş işin onun katiline yakın bir çözüm yaşanmış oldu.
  Yine çok kafa patlatıcı bir sezon yoktu karşımızda ama yine eğlenceli bir sezon vardı. Bakalım izlediğim diziler birer birer final yaparken yerini hangi yerli diziler alacak.

 3. […] Günaydın‘ın yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Çağrı Bayrak var. Yönetmeni bazı Galip Derviş‘in ikinci yönetmeni olması sebebi ile tanıyoruz. Zaten film Barakuda Film yapımı ve […]

Siz ne düşünüyorsunuz?