Gallowwalkers

‘ın vampirlerle münasebetini sevmeyen yoktur. Sırf bu  yüzden Gallowwalkers isimli bu filmi de fark ettikten sonra izlemek için bir çok filmin önüne çektim ama yaşadığım tam anlamıyla hayal kırıklığıydı. Şimdi filmi anlayamadığıma mı yanayım, vaktime mi yanayım, yoksa yapılan masrafa mı yanayım bilemedim. Elimizde görüntü yönetmeninin çıkardığı iş dışında başka hiç bir şey yok filmde.

Öncelikle hikaye yok. Adamın biri gündüz de gezen garip vampir-zombi kırmalarını  öldürüp duruyor. Flash back’ler ile hikayenin ne olduğu anlatılmaya çalışmış tamam iyi güzel ama bu flash back’ler de alakasız yerlerde gereksiz bir şekilde olmuş. Flash back’in, flash back olduğu bile belli olmuyor siz ne oldu şimdi derken bir anda anlıyorsunuz ki bu olay geçmişte yaşanıyor.

Ne karakterler hakkında ne de bu adamların neden bu hale geldiği hakkında kesin bir bilgi veriliyor. Ufak tefek bir şeyler söylenmiş ama “biz ucunu gösterdik gerisi size kalmış” kıvamında bir hikaye çıkıyor karşımıza. Kurgu da aynı şekilde bir şeyleri düzenlemektense iyice karmaşaya sokuyor. Diyaloglar oldukça basit ve zoraki yazılmış. Zaten filmin genelinde bir sessizlik hakim. Karakterler çok gizemli. Bu gizem bir yerden sonra sıkıyor. Oyunculuklar başarılı değil.

Hikaye western tarzında işlenmiş ama sıfır aksiyon. At üstünde durağan, lay lay lom ilerleyen karakterler izliyoruz genel olarak. Filmin yüzde sekseni aksiyonsuz ve durağan. Bununla birlikte bol bol dağ, tepe, çöl görüntüleri izliyoruz. Filmin en iyi iş çıkartan adamı görüntü yönetmeni olmuş. Ancak bir sanat filmi izlemediğimiz için bu kadar durağan sahne böyle bir filmde hiç olmamış. Tamam bari güzel görüntüler renkler eşliğinde aksioyn sunsalardı insana.

Aman tek başına dolanan ve daha önce ölmüş hayata geri dönmüş yaratıkları avlayan biridir. Bu yaratıklar gücü ellerinde bulundurup bazı insanları idam ederler. Aynı şekilde insanları öldürerek bazılarının derilerini giyerler. Normalde görünüşleri çok kötüdür. Aman, idam esnasında bir kaç kişiyi kurtarır ve yoluna devam eder Ancak ileride yine bu yaratıklarla karşılaşır. Çünkü bu yaratıkların dönüşmesine sebep olan onları öldüren Aman’dır.

Tabi biraz daha geçmişe gittiğime bu yaratıklar daha insanken Aman’ın kız arkadaşına tecavüz edip onu öldürmüşlerdir. Yani bir nevi kan davasının içindeyizdir. İki grup -ki biri tek kişilik- intikam için birbirlerine girer. Tabi bu hesaplaşmada kazanan taraf insanlar yani iyiler olur.

Özetlemek gerekirse yanına yaklaşılmayacak bir film Gallowwalkers. Haksızlık etmeyeyim görüntü yönetmenin çıkardığı iş ve bitiş jeneriği güzel. Ya da bana bitti diye mi güzel geldi orası tartışılır. Ancak ben pek bulaşmayın uzak durun derim.

Yönetmen:  

Senaryo: 

Oyuncular:

Aman
Kansa
Fabulos
Angel
Kisscut

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0829176/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: