Game Of Thrones

HBO’nun başarılı dizisi Game Of Thrones. Şimdi diziyi yazman gerektiğini görünce alslında birden ne yazmalıyım ki sorusu geldi aklıma. Bir çok kişi tarafından dizi son donemin en iyi dizileri arasında gösterilmiş. Ne yalan söyleyeyim bende bu metihlere dayanamayarak filmi izledim. Aslında genel olarak iyi bir dizi olmasına rağmen ben diziye tam anlamıyla adapte olamadım. Eminim ki sorun benimdir.

Dizi geneline baktığımızda çekim, mekan ve kostümleri, olayların kurgusu, karakterler ve karakter derinlikleri oldukça başarılı. Bunlara rağmen beni diziyi izlemeye iten ise Sean Bean‘in Eddard Stark karakterini oynaması. Başrolde kendinin olduğunu düşünürken birden bire karakterin öldürülmesi beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Hadi ya dediğimde olmuştur. Tabi şimdi filmin adı da Taht Oyunları olunca tahta en yakın ismin ortadan kalkması kötü oldu. Biri gitti onu geldide diyebiliriz.

Dizi George R.R. Martin’in “Buz Ve Ateşin Şarkısı” adlı serisinin ilk kitabından uyarlamaymış. Bazı rivayetlerde başarılı bir uyarlama olduğu yönünde. Ben kitabı okumadığım için bu konuda pek bir şey söylemeyeceğim Ancak şu da bir gerçek ki bildiğimiz gibi bir ana karakter olmaması, karakterlerin çokluğu, dizinin fantastik boyutu izlenmesine sebep. Tabi bir de taht oyunları var işin içinde.

Hikayeyi tam olarak  özetleyemeyeceğim çünkü işin içine girip çıkamamak var. Zaten bu konuda ve karakterler üzerine bir sürü blog yazısı mevcut. Hikaye çetin kışları bitmek bilmeyen yazların olduğu bir dönemde Westeros Hükümdarlığında geçiyor. Kral eski kralı devirirken onun sağ kolları soylular bu kez onun kuyusunu kazmak için uğraşıyorlar. Başı .eken ise kendi karısı. Soylular arasındaki çekişme, doğaüstü güçler ve farklı inançlara sahip devletler / kolonilerle birleşince ortalık iyice karışıyor.

Şu küçücük yazıda her şey anlatılamayacak kadar çok ve karışık. Bu sebepten dolayı izlemenizi tavsiye ederim. Zaten dizinin ilk bölümü otomatik olarak ikinci bölümü izlemeniz için sizi teşvik ediyor.

Oluşturan: David BenioffD.B. Weiss

Hikaye: R.R. Martin

Oyuncular:

Lena Headey
Cersei Lannister
Jack Gleeson
Joffrey Baratheon
Michelle Fairley
Catelyn Stark
Emilia Clarke
Daenerys Targaryen
Iain Glen
Ser Jorah Mormont

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0944947/

http://www.hbo.com/game-of-thrones/index.html

Yorumlar

“Game Of Thrones” için 2 yanıt

  1. […] güzelliği ile filme renk katan Synnøve Macody Lund için bile zevkle izlenebilirdi. Bu arada Game of Thornes‘tan tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau‘da oldukça başarılı bir oyunla iyi bir […]

  2. Kişisel Depresyon Anları avatarı
    Kişisel Depresyon Anları

    5. sezon bitti ve ben bir şey yazmamışım. Çok ilginç. Aslında 5. sezon itibari ile daha çok aksiyon bekliyordum. Açıkçası sezon finali beni pek tatmin etmedi. Ama finalden önceki iki bölüm daha iyiydi. Yine diğer sezonlarda olduğu gibi, bu sezon finalinde de bir çok soru işareti kapımızı çaldı.
    Ben artık kış gelsin diyorum. Yetti…

Siz ne düşünüyorsunuz?