Gantz

 

 

Geçtiğimiz aylarda (ki on gün sonra tam bir sene olacakmış) Gantz‘tan bahsetmiştim. Sinema filmine uyarlanma ihtimali olan anime sonunda Shinsuke Sato tarafından sinemaya uyarlanmış. Tabi bu süre zarfında mangayı da okuyacağımı dile getiren ben bu eylemi de yerine getiremedim. Neyse biz konumuza dönelim.

Gantz’ın sinema filmi olarak uyarlandığının haberini aldığımda içime belirsiz biz sevinç dolu. İki filmden oluştuğunu gördüğümde ise sevincim ve merakım biraz daha arttı. İkinci filmde belki soru işaretlerine yanıt bulabilecektim. Nitekim ikinci film bir çok soru işaretine yanıt veriyor. Ancak bunu ikinci filmi yazarken anlatacağım. Biz dönelim ilk filme.

 

 

Konu olarak animenin aslına sağdık kalınmış. Kei Korono, kendi halinde bir lise öğrencisidir. Bir gün metro istasyonunda metronun gelmesini beklerken evsiz sarhoşun biri raylara düşer. O da herkes gibi sadece bakmakla yetinir.  Kei‘de olayı sadece izlemekle yetinir. Yanında küçüklükten beri görmediği arkadaşı  Kato Masakuvardır. Kato, Kei‘yi tanımaz. Bu arada Kato raya düşen adamı görünce dayanamaz ve yardım etmek için raylara iner. Adamı kurtarırken Kato, Kei‘yi tanır ve ondan yardım ister. Kei isteksizce Kato‘ya yardım etmek için raylara iner. Evsiz sarhoşu kurtarırlar. Ancak kendileri metronun altında kalır.

 

Metro ikisine de çarpar.Metro’nun kendilerine çarpması ile birlikte, Kei ve Kato  kendilerini siyah bir kürenin içinde bulunduğu odada bulurlar. Kendileri gibi başkaları da vardır bu odada. Bir süre sonra Gantz onlara görevlerini açıklar yaşamak için öldürmeleri gerekmektedir.Dünya üzerine giderek kendilerine bildirilen uzaylıları öldürürler. Yaptıkları bütün tahribat gerçek hayata da yansımaktadır bu sebepten dolayı polislerde bu gizemli olayı takip etmektedirler.

 

 

İlk bölümde kişilerin Gantz tarafından nasıl seçildiğini de görürüz. Ancak film animeye kıyasla oldukça yetersiz kalmış. Film sanki biraz daha ahlaklı olmuş. Kei’nin porno merakına, Tae Kojima’nin tecavüzüne hiç değilmemiş. Filmde şiddet animeye oranla yok sayılabilir. Animeden sonra daha ayrıntı bekleyenler için film bu konuda pek yardımcı olmuyor. Kurgu, hikaye yüzeysel geçilmiş. Diyaloglar oldukça başarısız ve gereksiz uzatılmış. Ancak aksiyon sahneleri tatmin ediciydi diyebilirim.

 

 

Animesinin üzerine film için fazla bir şey diyemeyeceğim. Animeye kıyaslandığında pek tatmin etmiyor. Oyunculuklar ortalama diyebilirim. Karakterlerin düşünceleri ve duyguları tam anlamıyla verilememiş bu sebepten dolayı film biraz sönük kalmış. Aksiyonun eksik olduğu yerlerde sizde boş boş ekrana bakıyorsunuz.

 

Yönetmen: Shinsuke Sato

 

Senarist: Hiroya Oku (manga), Yûsuke Watanabe

 

Oyuncular:
Kazunari Ninomiya
Kei Kurono
Ken’ichi Matsuyama
Masaru Kato
Yuriko Yoshitaka
Tae Kojima
Kanata Hongô
Joichiro Nishi
Natsuna
Kei Kishimoto
Tomorowo Taguchi
Yoshikazu Suzuki

 

Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt1525835/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?