Geomi sup / Spider Forest

2004 yapımı başarılı bir gerilim filmi Geomi sup. Anlaşılacağı gibi de Kore yapımı. Bu zamana kadar filmi neden izlememişim diye de sordum kendime filmi izledikten sonra. Oysa ki filmi bir mağazadan 4 liraya almış ve DVDyi rafa yerleştirmiştim. Ancak derler ya ucuz etin yahnisi yavan olur diye, bir kez daha atalarımızın ne kadar haklı olduğuna şahit oldum. Bir film tam çözüme ulaşacakken, en heyecanlı yerinde bozuk olur mu? Efendim olur, bu  şans ile bu memlekette olur. Eh sonra yapmamız gereken ne? Elbetteki filmi internetten bulup indirmek. Ne yazık ki internette en kolay ulaşılan kopyalar ise, Türkçe dublajlı. Eh ne yapalım filmin sonunu bed bir dublajla izlemek zorunda kaldık. Şimdi aklıma gelen bir başka konu ise indirdiğim kopyanın yasal olması, neden mi? Çünkü elimde bandrollüsü var. Neyse biz filmimize dönelim…

Kang-Min bir televizyonda doğal üstü olayları araştıran bir programın yapımcısı olarak çalışmaktadır. Bir gün gizemli bir orman hakkında bir mektup alır ve buraya gider. Kendine mektup gönderen kişi ile görüşür ve bir süre ormanda kalır. Bu esnada ormanın derinliklerinde bir kulübede iki kişinin öldürüldüğüne tanık olur. Bunlardan birisi patronu diğeri ise sevgilisidir. Katilin orada olduğunu fark etmiştir. Tam oradan uzaklaşacakken başına bir darbe alır ve bayılır.

Kendine geldiğinde ise oradan koşarak uzaklaşır, kendinde değildir. Otoyolda bir tünele girer. Burada kendisine bir araba çarpar ve komaya girer. Kang-Min gözlerini açtığında ise bir hastanededir. Gözlerini açar açmaz da iki kişinin öldürülmesinden bahseder. Olayı polis olan arkadaşı dinlemiş ve araştırmaya başlamıştır. Kang-Min olan biten her şeyi polis arkadaşına anlatır. Kendisi de hastahaneden kaçarak, hala ormanda olduğunu düşündüğü katili ve cesetleri görmek için Örümcek Ormanına gider. Başından geçenleri tekrar hatırlarken, katili de araştırmaya başlar.

Tabi Kang-Min bu macerayı yaşarken bizde onun geçmişine dair bilgiler ediniyoruz. Onun geçmişini ile birlikte Örümcek Ormanının gizemli efsanelerini de öğreniyoruz. Anlatılan efsaneler işlenen cinayetlerle paralel işlediği içinde, efsaneler ve şimdiki zaman arasında oldukça başarılı bir kurgu gerçekleşiyor. Zaten filmin iyi olmasının sebebi bu örgü. Bu örgüyü bilindik kasvetli müzikler çok iyi desteklemiş. Ormanın ve mekanın bilinmeyen ortamı, filmin gerçekçiliğine çok fazla etki sağlamış. Oyunculuklar da, senaryo, ve yönetim kadar başarılı.

Film, hesaplaşma, intikam, şiddet, cinsellik öğelerini oldukça başarılı kullanmış ve bu yargılar arasında başarılı geçişler yapmış. Filmin her karesinde insan duygularının değişimi ve şekillenişine tanık oluyorsunuz. Tabi film bu kadar psikolojik öğeler içerisinde gelişirken, tempsosuda oldukça yavaş geçiyor. Bu da filme adapte olamamış yada sonradan filmi izlemeye dahil olmuş bir kişi için, film sıkıntıdan öteye geçmeyecek.

Özetle oldukça başarılı bir film Geomi sup. Sakin kafayla rahatsız edilmeden izlenebilecek yapımlar arasında. Bu arada filmin üzerinde +18 ibaresi var. Sanıyorum benim +18 görüşüm biraz farklı. Film bence ne şiddet sahneleri ne de erotik sahneler bakımından +18 olacak bir film. İzleyiciyi etkiler mi? Buna evet derim.

Senarist – Yönetmen: Il-gon Song

Oyuncular:

Woo-seong Kam
Kang Min
Jung Suh
Min Su-jin
Kyeong-heon Kang
Hwang, Su-yeong
Hyeong-seong Jang
Choi, Seong-hyeon
Byung-ho Son
Kim Cheol-ju

Linkler:

http://www.koreanfilm.or.kr/jsp/films/index/filmsView.jsp?movieCd=20040608

http://www.imdb.com/title/tt0407821/

http://en.wikipedia.org/wiki/Spider_Forest

Yorumlar

“Geomi sup / Spider Forest” için bir yanıt

  1. […] ki yönetmenin yeni film yolda. Tabi şu an nedir ne dğeildir bilmiyorum. Yönetmenin Git ve Geomi Sup filmlerini oldukça başarılı bulmulştum. hatta vakti zamanında Git’i en iyi Kore […]

Siz ne düşünüyorsunuz?