Geung si

Oldukça başarılı bir film Geung si ya da daha çok bilinen adıyla Rigor Mortis. Filmin yönetmen koltuğunda Juno Mak var. Bu daha önce oyuncu olan yönetmenin ilk yönetmenlik denemesi. Açıkçası ben filmin görselliğini, yönetimini, renklerini, seslerini çok sevdim. Filmin her karesi özenle, ölçüp biçilerek çekilmiş. Zaten filmin bu özellikleri de göz önünde bulundurulmuş ve bir çok ödül almış.

Filmim kurgusu biraz karışık gibi. Bu sebepten dolayı dikkatli izlemekte fayda var. Ancak filmin görselliği bu karışıklığı örtbas etmenizi sağlıyor. Filmdeki hayaletler bile belli bir eda ile yapacakları aksiyonları yerine getiriyorlar. 

Filmde Siu-Ho Chin kendisini canlandırıyor. Eski bir aktör olan Siu-Ho Chin eski popülaritesini yitirmiş, ailesi ile arası açılmış ve depresyondadır. Maddi durumu da yerinde olmayan Siu-Ho Chin ucuz bir apartmana taşınır. Yanında sadece ski ünlü dönemine ait resimleri vardır. Ancak taşındığı apartmanda garip insanlar yaşamaktadır. Siu-Ho Chin odasında da bir şeylerin olduğunu fark eder. Bir gece hipnotize olmuş bir şekilde intihara teşebbüs eder. Bu teşebbüsten onu kurtaran ise Yau adında bu apartmanda yaşayan  bir adamdır. 

Siu-Ho Chin kendine geldiğinde bir şey hatırlamaz ve olan biteni öğrenmeye çalışır. Yau’dan öğrenir ki bu apartmanda bazı ruhlar dünyaya geçmek ve bir beden sahibi olmak için türlü türlü işler denemektedirler. İnsanları bu şekilde yöneterek kendilerine beden aramaktadırlar.

Siu-Ho Chin buna inanmaz ama yaşadığı durumda başka bir şekilde özetlenemez. Bu esnada apartmanda yaşayan yaşlı biri ölür. Karısı onu hayata döndürmek için yine apartmanda yaşayan kötü büyücüden büyü yapmasını ister. Adam büyüyü yapar ama hayata geri dönen adam kötü ruhları da beraberinde getirmiştir.

Hikayeye baktığınızda biraz klasik gözükse de yazının başında da söylediğim gibi, filmin işlenişi, kurgusu, görselliği çok başarılı. Efektler ve müziklerde oldukça başarılı. Bunlara oyunculuklarda eklenince film keyifli bir izlenim sunuyor. Ben izleyin derim.

Yönetmen: Juno Mak

Senaryo:  Lai-yin Leung, Philip Yung

Oyuncular:

Anthony Chan
Yau
Siu-Ho Chin
Chin Siu-Ho
Fat Chung
Gau
Kara Hui
Yeung Feng
Chun-Man Ko
Feng’in kocası

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2771800/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: