Gin-gwai – The Eye

Oxide Pang Chun, Danny Pang kardeşlerin 2002 yapımı olan Gin-gwai bilirsiniz ki aciz Hollywood tarafından 2008 yılında tekrar çekilmişti. Bu uyarlamanın en güzel tarafı ise Jessica Alba‘nın oynaması idi. Tabi filmin orjinali olan Gin-gwai’deki asıl karakterimiz Angelica Lee‘nin de güzelliği yabana atılmaz. 
Neyse gelelim filmimize.Küçük yaştan beri kör olan Wong Kar Mun viyolensel sanatçısıdır. Kornea nakli için uygun şartlar ve zaman gelmiştir. Artık görebilecektir. Nakil işlemi de başarıyla tamamlanmıştır. Mun’un gözleri açılır. Önce etrafı bulanık görmeye başlar neyin ne olduğunu seçemez. Daha sonra farkeder ki gördükleri aslında ölülerdir. Hatta ölüleri almaya gelen melekleri (azrailleri) de görür. Bu olayı onunla arkadaş olan küçük bir çocuk ameliyattan çıkınca anlar. Çocuk ona gelmiş vedalaşmış ve gitmesi gerektiğini söylemiştir.
Mun sonunda evine taşınır ancak her yerde ölüleri görmektedir. Bunlardan en korkuncu ise intihar edenlerin sürekli olarak olayları tekrarlamasıdır. Mun başlarda strese girer kendini odasına kapatır ve yaşamak istemez ancak daha sonra fark eder ki aynadaki gördüğü yüz de kendisine ait değildir. 
Korneayı kimden aldığını öğrenmeye çalışır ve bu kişiyi bulur. Yapmak istediği şey onu kendisi ise yüzleştimek istemesidir. Başarılı olurda…
Şimdi hikayeyi uzun uzun anlatmaya gerek yok, izlemeyen kalmamaıştır ama izlemeyenler merak etsin. Amerikan vverersiyonundan çok Hong kong versiyonunu yani orjinal halini tavsiye ederim. 
Filmin en çok geren sahnelerinden birisi de asansör sahnesi. Es geçmemek lazım…
Oyuncular:
Angelica Lee Wong Kar Mun (as Lee Sin-Je)
Lawrence Chou Dr. Wah
Chutcha Rujinanon Ling
Yut Lai So Yingying
Candy Lo Yee (Mun’un kız kardeşi)
Yin Ping Ko Mun’un büyük annesi
Linkler:

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: