Gin-iro no kami no Agito

Animeyi kıyaslamaya girmeden şöyle kısaca özetlemeye çalışmak istiyorum. Hikayemiz oldukça orijinal bir hikayeye dayanıyor. Miyazaki, hikayelerinden bildiğimiz doğa ile insan kavgasına yer veriyor. Kesinlikle belirtmek lazım ki filmin açılış ve kapanış müzikleri mükemmel. Zaten sırf bu müziklerin hatırına bütün film izlenir.

Agito arkadaşı ile birlikte az olan su kaynaklarından su aşırmaktadır. Tabi yakalanırlar ve kaçmaya başlarlar. Derken Agito yer altında bir cihaz bulur. Bunda insanların bulunduğu kapsüller vardır. Ancak insanların bazıları ölmüş bazı kapsüllerde açıktır. Agito burada genç bir kız görür ve onu kurtarır.

Kızı kurtarması ile birlikte, Agito yaşadığı dünya hakkında daha çok bilgi edinmeye başlar. Bu arada kızın peşinde başka uluslar vardır. Kız ise bir görevi olduğunu bilmektedir. Yeni dünyada seçimler yapması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Agito’yu terk eder. Agito kızın peşinden gider. Ancak kız kendi ulusundan kalan bir başkası tarafından kandırılmıştır. Bu kişinin amacı ormanı yok etmektir. Agito orman ile birleşerek kıza yardıma gider.

Bu arada dönemden bahsetmek ve hikayeyi özetlemek gerekli. Parçalanan ay üssünde bir deney yapılmaktadır. Bu deney başarısızlıkla sonuçlanır. İnsan oğlu kendi sonunu getirmiştir. Bitki örtüsü de düşünebilen bir canlı olmuştur. Bilim adamları insanoğlunu kurtarmak için bu kapsülleri yapmış ve insanları bunlara bindirmişlerdir. Şimdi ise bu kız elindeki bilgi ile deneyin sonunu getirecektir.

Anime hayal gücünün sınırlarını zorlamış. Abartı sahneleri oldukça fazla. Koskaca yanardağın mekanik uzuvlar sayesinde hareket ettirilmesi hayret verici. Çizgiler Miyazaki yadında ancak klasik çizim tekniği yerine cgi kullanılmış 2D ve 3D arasında giden görüntüler arada insanın gözüne batıyor. Son dönemin animelerinde rastladığımız teknik burada da karşımıza çıkıyor.

Genel hatları ile bakıldığında izlenebilecek bir anime. İnsan aklında çok yer edecek cinsten bir film değil ancak eğlenceli vakit geçirtecek bir film.

Yönetmen: Keiichi Sugiyama

Senarist: Nana Shiina, Naoko Kakimoto

Linkler:

http://www.gin-iro.jp/

http://en.wikipedia.org/wiki/Origin:_Spirits_of_the_Past

http://www.anime.gen.tr/animetanitim.php?id=843

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: