Ginger Snaps Trilogy (Ginger Snaps – Ginger Snaps: Unleashed – Ginger Snaps Back: The Beginning)

Ginger Snaps üçlemesi ile karşınızdayım. Tabi bu filme ne kadar üçleme diyebilirim o da ayrı bir konu. Fikrin üçleme olarak çıkmasından çok sanki sonradan bu filmin gideri var deyip diğer iki filmi de çekmişler. Öyle ki ilk film 2000 yılında çekilirken ikinci ve üçüncü filmde dört yıl aradan sonra 2004 yılında çekilmiş.

İlk filmin yönetmen koltuğunda John Fawcett var. Kendisini bildiğimiz bir çok diziden tanıyoruz. Arada da böyle filmleri de oluyormuş. Filmin senaryosunda da Karen Walton ile bilrikte ismi geçmekte. Hatırlatmak lazım ki ilk film Ginger Snaps IMDB’de 6.8 gibi bir puan almış ve bence de bu puanı hak ediyor.

Film her ne kadar korku filmi olarak geçse de aslında korku filminden çok ppsikolojik bir film. Gerçekten de dizi karakterlerinin içinde bulunmuş oldukları durumu film çok iyi bir şekilde aktarmış. Filmin ergenlik çağındaki iki ana karakterinin içlerinde bulunmuş olduğu durumlar oldukça iyi betimlenmiş ve oynanmış. Bu bağlanmda gençlerin bu durumunu anlatan film psikolojik olrak oldukça başarılı. Tabi filmi bir korku edasıyla izlerseniz keisnlikle hayal kırıklığına uğrayacağınızı belirtmeliyim.

İlk film korkutmaktansa daha çok karakterlerin psikolojilerine değiniyor demiştim. Brigitte ve Ginger kendi hallerinde iki kız kardeştir.Yaşıtlrıyla pek takılmazlar, onlardan farklı giyinirler. Sürekli ölümden bahsederler ve ölmeye niyetlenirler. Tabi bu durum diğer çocuklar tarafından alay konusu olmalarına sebep olur. Hayatları bu şekilde sürerken, bir gün Ginger bir yaratığın saldırısına uğrar. Brigitte ablasını alır ve eve taşır ve ona bakar. Görür ki yaraları çabuk iyileşmektedir ve hafat tüyler çıkmaktadır.

Tam bu esnada Ginger ilk kez regl olur. Tüm bu yaşadığı dğeişimleri regl olmasına sayar. Ancak hiçte öyle bir şey değildir. Tüm bu değişimlerden sonra Ginger erkeklerden kaçarken sürekli erkeklerle birlikte olmaya başlar. Fiziksel olarakta değişmeye başlamıştır. Sonunda bir çocuğu öldürür. Durumu Brigitte ile birlikte idare etmeye çalışırlar. Ancak Ginger ölene kadar beraber olacakları yeminlerini unutmuş Brigitte’i de çok fazla sallamamaktadır.

Sonunda Brigitte, Ginger’a ne olduğunu bulur. O bir kurt adam tarafından ısırılmış ve değişme uğramıştır. araştırmalar soucunda Ginger’i nasıl kurtaracağını bulamaz ama bu etkiyi nasıl yavaşlatacağını bulur. Bunun için bir kurt otu bitkisine ihtiyacı vardır. Bitkiyi bulur alır, okulda uyuşturucu tedarikçisi olarak dolanan bir çocuk ile bunu şurunga haline getirir. Bu bir nebze olsun Ginger’ın dönüşümünü engeller ancak artık psikolojik olarakta farklılaşan Ginger bu tedaviyi çok fazla kabul etmez. Bu arada cinayetlerine de devam etmektedir. Brigitte, Ginger’a verdiği sözü tutarak onun kanını kendine bulaştırır. Artık o da dönüşüme hazırdır. Her ne kadar kendisi de dönüşse de, artık iyice insanlıktan çıkmış Ginger’i ortadan kaldırması gerekmektedir.

Baştada belirttiğim gibi ilk film psikolojik olarak çok başarılı bir şekilde çekilmiş. O yaşlardaki çocukların psikolojilerii gerekse toplum ve ailelerin onlara bakış açaları çok iyi bir şekilde betimlenmiş. Film bir korku filminden çok başarılı bir psikolojik film olmuş. Filmi yönetim ve teknik açıdan da beğendiğimi belirtmeliyim.

İkinci filmin yönetmen koltuğunda ise Brett Sullivan var. Senaryoyu ise sadece ilk filmin karakterllanarak Megan Martin yazmış. Bu filmde IMDB’de 6.5 gibi bir puan almış ama ben bunun ilk filmin hatrına olduğunu düşünüyorum. Yinede filmin ilk film ile bağlantısını düşünürsek bir devam filmi oalrak iyi diyebiliriz.

İlki ne kadar ergen psikolojisine değinmiş olasa da bu film biraz daha korku ya odaklanmış. Yine de biraz ergen psikolojisine değinmiş. Filmde hikayeye yeni karakterler sokularak farklı bir akış verilmeye çalışılmış ama çok gerekli miydi diye de sordum. Bu arada ilk filmin sonunu da söylemiş olacağım ama Ginger ölmüştür ve Brigitte zaman zaman onun hayalini görmektedir. Tüm bu yaşananalardan sonra Brigitte bir hastaneye kapatılmıştır. Burada ise hayatına kurt otundan yaptığı yatıştırıcılarla devam etmektedir.

Tabi sürekli kurt otu alan Brigitte doktorlar tarafından bağımlı orlak görülür ve alinin altındaki tüm ilaçları alınır. Dönüşümü hızlanan Brigitte ilacına ulaşmak için Jeremy adında genç bir çalışanı kullanmaya çalışır Jeremy hastanedeki kızlara belli şeyler karşılığında istediklerini tedarik etmektedir. Tüm hastanede olan bitenden haberi olan ve dolanan Ghost lakaplı kız da farklı olan Brigitte’e yakınlaşmaya başlar. Her seferinde Brigitte onu kovsada o yanına gelir.

Bu sırada Brigitte hastanede bir kaç kızın öldüğünü ve kendsinin de bir kurt adam tarafından izlendiğini anlar. Kurt adamlar onu çifleşme için kullanmak istemektedir. Brigitte, Ghost’un da yardımıyla evden kaçar ve Ghost’un büyük annesinden kalan onun evine giderler. Tüm hazırıklar yapılır ve kurt adamları beklemeye başlarlar.

Brigitte ve Ghost onlarla savaşacakken hastaneden bir kaç kiş gelir ancak onlarda kurt adamlara yem olur. Brigitte kurt adamlarla dövüşürken bir yandan da Ghost hakkında yeni şeyler öğrenir. O da göründüğü kadar masum bir kız değildir.

İkinci film devam açısından her ne kadar soru işaretleri içersede başarılı bir film. Hikayenin biraz zorlama devame titğini görüyorsunuz. Bazı sahneler de kendini belli ediyor. Oyunculuk yine fena değil. Yönetimi de ğenediğimi söyleyebilirim. Ancak ilk filmin yerini tutamıyor.

Üçüncü filmin yönetmen koltuğunda ise Grant Harvey var. Filmin senarisleri ise Christina Ray ve Stephen Massicotte. Bu filmde IMDB’den 5.9 gibi bir puan almış ama ben nasıl aldığını merak ediyorum. İlk filmin hatta ikinci filmin yerini tutmayacak bir film Ginger Snaps Back: The Beginning.

Filmin isminden de anlaşılacağı gibi başlangıca gidiyoruz. Bu arada baştan söylemem lazım bizim kızların başlangıcına değil. Neyin başlangıcı olduğunu bende kestiremedim. Kurt adamların mı? Başka bir şeyin mi? Neyse.

Brigitte ve Ginger kendilerini 19. yüzyıl Kanadasında bulurular. Aslında bulmazlar orada yaşamaktadırlar. Bu sırada içleirnde bir Kızılderilinin olduğu rüya görürler Rüyada Brigitte bir seçim yapacaktır. Birini öldürmesi gerekmektedir. Atları da kaybolan kızlar, Brigitte’in sakatlanması ile de birlikte atsız kalırlar. Bu esnada onalra garip bir Kızılderili genç yardım eder. genci izleyen kızlar etrafı surlarla örtülü bir kaleye gelirler. Burada Brigitte ve Ginger pek iyi karşılanmasada yönetici tarafından kabul edilir. Kalede bir kaç erkekten başka kimse de yoktur.

Kaledekiler birileri ile savaş hallindedir ama hem kızlar hemde bizler kimlerin olduğunu pek anlayamayız. Bir geçe Ginger ortalıkta dolanırken kapalı bir kapıyı açar ve burada bir çocuğun saldırısına uğrar. Değişmeye başlar. Tabi bu durum kaledekilerinde dikkaitni çeker. İki kardeş kaleden ayrılmak için kaçmaya çalışırlar. Bu sırada Ginger kendini ısıranı görür ve onu herkese söyler. Bu kişi yöneticinin oğludur. Tabi bu durum ortaya çıkınca insanlar ayaklanır. tam o esnada da kaeye saldırı başlar. Saldıranlar ise kurt adamlardır. Kaledekiler onlara karşı savaşmaya başlar.

İki kardeş, Kızılderili çocuk tarafından bir büyücüye götürülür. Burada olacaklar görünür. Brigitte’in hem kardeşini hemde insanlığı kurtarmak için yapması gerekenler varıdır. İlk filmdeki gibi Ginger yine ölür ve Brigitte’da dönüşmeye başlar.

Son filmin mantığını anlayamadım bir türlü. Buradaki Brigitte ve ginger kimdi, başlayan ne? Büyücü aracılığıyla bir şeyler anlatılmaya çalışılmış ama hikaye ve kurguda çok büyük eksiklikler vardı. Zaten böle bir başlangıç yapılacaksa eğer bu filmde Brigitte ve Ginger’in kullanılmasının mantığı nedir anlamadım pek.

Film oyunculuk açısından da çok başarılı değildi. Brigitte ve Ginger karakterleri iyiydi ama diğer yan karakterler çok boş ve olamamıştı. İlk ikisi kadar heyecan da vermiyordu. Kesinlikle biri tutmul devamı olsun diye çekilmiş bir film. Ne aksiyon saheneleri ne de filmin yönetimi beni pek tatmin etmedi.

Ginger Snaps

Yönetmen:  John Fawcett

Senaryo: Karen Walton, John Fawcett

Oyuncular:

Emily Perkins
Brigitte
Katharine Isabelle
Ginger
Kris Lemche
Sam
Mimi Rogers
Pamela
Jesse Moss
Jason

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0210070/

Ginger Snaps: Unleashed

Yönetmen: Brett Sullivan

Senaryo: Megan Martin

Oyuncular:

Emily Perkins
Brigitte
Brendan Fletcher
Jeremy
Katharine Isabelle
Ginger
Tatiana Maslany
Ghost
Susan Adam
Barbara

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0353489/

Ginger Snaps Back: The Beginning

Yönetmen: Grant Harvey

Senaryo: Christina Ray, Stephen Massicotte

Oyuncular:

Katharine Isabelle
Ginger
Emily Perkins
Brigitte
Nathaniel Arcand
Hunter
JR Bourne
James
Hugh Dillon
Reverend Gilbert

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0365265/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: