Gisaeng Ryung / Ghastly

 

 

Gisaeng Ryung 2011 Güney Kore yapımı bir korku filmi. Film 3D olarak çekilmiş ancak Türkiye’de Uzak Doğu filmlerini sinemada izleyebilmek gibi bir lüksümüz olmadığınından filmin 3D’siz kopyasını evde izlemek zorunda kalıyoruz. Gerçi bu film için sinemaya gider miydim o da tartışılır. Sanırım sırf güney Kore filmi diye izlemeye giderdim.

 

Film bir konu ve işleyiş bakımından bir Kore filminden çok Tayvan filmine benziyor. Klasik Tayvan korku filmlerin tadı filmin üstünde bolca var. Gerek mekanlar, gerek hikaye, bir Tayvan filmi izliyormuşum hissi yarattı bende. Oyuncuların Korece konuştuğunu duymasam ve oynayan kişileri pek tanımasam film için kesinlikle Tayvan filmi derdim.

 

Filmin konusu biraz karışık ilerliyor. İlk açılış sahnesinde bir kadının birilerinin ayaklarını bileklerinden keserken görürüz. Buna ise küçük oğlu Bin tanıklık eder. Olaylar durulup gündüze döndüğümüzde ise Bin’in annesinin cinnet geçirip, Bin hariç kim varsa hepsini öldürdüğünü öğreniriz. Bin’in kendileri ile birlikte yaşayan anneannesi bir süredir ortalıktan kaybolduğunu öğrenirler. Kadın şamandır ve mahallede ayin yaptığına dair söylentiler çıkmıştır. Hatta bir çok kişi bu olayın kadının başından çıktığını düşünmektedirler.

 

 

Bu sırada Bin’in tek akrabası olan amcası ve onun ailesi eve yerleşirler (bu kısmı pek anlamış değilim kim kimin akrabası biraz muallakta yada ben anlamadım). Aile eve yerleştiğin de Bin’in bir tuhaf olduğunu fark ederler. Bin tuhaf olmasına tuhaftır da evde de tuhaf şeyler olmaktadır.

Evde olan bu tuhaf şeylerin üzerine teyzesi evin girişindeki anneannenin şaman tapınağına girer. Burada bazı kitaplar bulur. Ancak Bin kadına kızar ve oraya girmemesi konusunda uyarır. Bu arada sessiz sakin Bin’e bir şeyler olmuş, birden hareketlenmiştir. Olayı inceleyen polis memuru başta olmak üzere sınıfında kendisine zorbalık yapan bir kaç çocuğu da öldürür.

Teyze Seo-Ni’nin onlarla birlikte yaşayan kardeşi Yoo-Rin’de tuhaf şeyler hissetmektedir. Tabi evdeki garip durum kişilerin arasını da açmaya başlamıştır. Bir süre sonra anneanne de bilinçsiz halde bulunur. Durumu izah etmeye çalışır. Bu arada Seo-Ni durumu çözmüştür. Flash back’ler ile ne olup bittiğin anlarız.

 

Bin’in ailesi, Bin’in hastalığının iyileşmesi için yetim bir çocuğu şaman ayini ile kurban ederler ve şaman odasında bir küpün içerisinde cesedini saklarlar. Ölü çocuk ise intikam almak için geri dönmüştür.

 

 

Özetle film benim beklentilerimi karşılayamadı. Filme ek  olarak aile yapıları ve çatı altındaki ilişkilerde eklenerek analiz edilmeye çalışılmış ancak pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Film korku filmi olarakta beklentileri karşılayamıyor. Oyunculuk çok iyi diyemeyeceğim. Film içerisindeki en iyi oyunculuk Seo-Ni karakterini canlandıran, Han Eun-Jung‘a ait diyebiliriz. Tabi bir de Bin karakterini canlandıran ufaklık Lee Hyung-Suk‘i unutmamak gerekir. Kısacası örneği çok olup fazla özelliği olmayan, izlense de, izlenmese de olur bir film Gisaeng Ryung.

 

Yönetmen: Yang Yun-Ho

 

Senaryo: Kim Yoo-Ra

 

Oyuncular:

Han Eun-Jung – Seo-Ni

Hyomin – Yoo-Rin

No Min-Woo – Dedektif Cheol-Woong

Park Seong-Min – Jang-Hwan

Hwang Ji-Hyun – Ga-Hee

Lee Hyung-Suk – Bin

 

Linkler:

http://asianmediawiki.com/Ghastly_(2011-Korean_Movie)

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: