Gölge

Beni tanıyanlar Peyami Safa hayranlığımı bilir. Hemen tüm kitaplarını okumuşumdur ve her satırında beni farklı bir aleme götürmüştür. Tabi televizyonda veya sinemada bu usta yazarın eserlerini görmek bir hayli zor. Safa’nın karakterlerinin perdeye yansıtılmasın hikayelerinin kurgulanmasın bir hayli zor olduğunu düşünürsek fazla da göremeyeceğimiz kesin. Tabi bazı isimler çıkyor ki bu zorluklara göğüs gereker Safa eserlerini beyaz perdeye aktarabiliyor. Bu isimlerden biri de Mehmet Güreli. Kendisini komple bir sanat adamı olarak tanıyoruz zaten… Filmin senaryosuna ise Nilgün Öneş yazmış. 
Senaryo bakımından aslında bazı eksikleri olduğunu düşünmüyor değilim. Çünkü hikaye ggelişimi çok çabuk olmuş Kitapta bahsedilen süre ile filmde aktarılan süre çok farklı. Senaryo da gereksiz kısımlarda uzatmalar görmedim değil. Oyuncular ise gayet başarılı gözüktü gözüme ama sanki yönetimden kaynaklanan bazı boşluklar vardı. Film boyunca bir kaç ayrıntı gözden kaçmış olsa gerek, bunlar filmin son gölümü olan Venedik’te bulunan  sahnelerde. 
Hikaye Peyami Safha’nın Server Bedii adıyla yayınlamış olduğu romanı olan Selma ve Gölgesi’nden uyarlanmış. Nevzat gizemli bir kadına aşık olmuştur. Annesinin hastalığı sebebiyle İstanbul’a gelmiş olan yakın dostu Halim’e bu kadını tanıştırmak ister. Her iki arkadaş bu gizemli ve güzel kadını görmeye giderler. Selma evden dışarıya pek çıkmayan, kalabalıktan sıkılan dul bir kadındır. Nevzat, Selma ile evlenmek istemektedir ancak bazı şüpheleri vardır. Bu sebepten dolayı Halim’in fikirlerine sığınır. Halim, Selma’nın kendisine eş olamayacağını söyler ancak Nevzat bu kuşkularını tamamen ortadan kaldırmak için Halim’den yardım ister. 
Selma, Halim’i daha ilk görüşünde herkesten habersiz Halim’i evine davet eder. Halim bunu Nevzata söyler ve Nevzat, Selma’yı test etmek için Halim’den Selma’nın evine gitmesini rica eder. Halim başta buna karşı çıkmasına rağmen, Nevzatı kıramaz ve bunu kabul etmek zorunda kalır. Git geller sırasında Halim, Selma’ya aşık olur. Vicdan azabı ve suçluluk dygusu aşkla birleşince yerini umutsuz bir duruma bırakır. Arası açılan iki arkadaş bir düre görüşmezler. Daha sonra Vedat, Halim’in intihar ettiği haberini alır ve olayı araştırmaya başlar… Çünkü Selma’nın etrafındaki erkekler birer birer ölmüştür.
Film aşkın üzerine yorumlar üzerinde yoğrulup gidiyor. Kurgusu işleyişi çok güzel. Ancak şunu söylemeliyim ki biraz ağır ilerliyor zaten ağır ilerlemesi de gayet normal… 
Vizyondan kalkmadan izlenmenizi tavsiye ederim…
Oyuncular:
Görkem Yeltan  – Selma
Kaan Çakır – Nevzat
Serkan Ercan– Halim
Linkler:

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: