Gomeda

Gomeda… Gomeda… Gomeda… Nedir Gomeda diye lafa gireyim. Filmi bir kaç televizyon kanalında gecenin bir yarısında denk gelmiş tamamını hiç izlememiştim. Ağır konusu anlayamadığım diyaloglar filim aklı selim kafa ile oturup izlememin daha iyi olacağı konusunda şartlandırmıştı beni. Eh bende aynen öyle yaptım. Geçtiğimiz günlerde izleyecek film ararken internet sitelerinde bolca çıktı Gomeda karşıma. Eh o zaman oturup izleyeyim dedim. Film hakkında çok fazla da araştırma yapmadım açıkçası. Sadece filmin yönetmenine baktım.

Filmin yönetmeni ve senaristi Tan Tolga Demirci. Kendisi 2003 yılında çektiği ve bol ödül aldığı  Alfabetik Düşler adlı kısa filminden beri bilirim. Tabi sonrasında aktif olarak takip edemediğim doğrudur. Ancak Alfabetik Düşler oldukça başarılı bir deneysel kısa filmdi. Zaten bu filmle de bir çok ödül kazanmıştı kendisi. Tabi sadece bu kısa film değildi başarılı olan Tan Tolga Demirci’nin hemen hemen her filmi kendinden söz ettiren başarılı filmlerdi.

Gomeda ise yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi. Kısa filmlerinde olduğu gibi bu filmde biraz deneyseldi. Metaforlar, alt metnin zenginliği filmde olduğu kadarıyla hissediliyordu. Ancak filmde olmayan bir şeyler vardı. Tam anlamıyla keşfedemediğim bazı kopukluklar. Hikaye oldukça basit ancak yavaş ilerleyen hikaye, hikayeye bağlı boş diyaloglar filmin izlenmesini zor hale getiriyordu. Filmde bir alt metin görüyorsunuz ama bu metinden sadece üç beş paragraf alarak özetlemeye çalışmışsınız gibi. Birbirinden oldukça kopuk ve dağınık bir çok hikayeye göz atıyormuşsunuz gibi.

Filmin süresi 70 dakika. Ancak öyle yavaş ilerliyor ki film bu yetmiş dakika geçmiyor. Bir yerde aslında filmin 125 dakika planlandığını ancak yapımcı tarafından kesildiğini duydum. Yetmiş dakikasına katlanılmayan filmin 125 dakikasına nasıl katlanırız o da ayrı bir konu diye düşünüyorum. Ama bu yorum gerçekse bekli 125 dakika olacak filmin hikayesinin daha sağlam olup metninin daha oturmuş olabileceği ihtimali de var. Sonuçta senarist bütünüyle hikayeyi düşünmüştür diye düşünüyorum.

Film görsel olarak tatmin edici değil. Belli kısımlarda kamere açıları fena değil ama yavaş geçen hikayenin kasvetli ve karanlık bir şekilde karşımıza gelmesi filmin sıkıcılığını arttırıyor. Oyunculukları da başarılı bulmadım. Buna sebep belki de hikayeyi tam olarak anlayamamış olmaları olabilir. Ancak oyunculuklar hiç tatmin edici değildi.

Özetlemek gerekirse Gomeda hangi türe sığdırmaya çalışırsanız sığdırın olmamış bir film. Bir çok eksiği mevcut. Ancak buna rağmen sahne tasarımları oldukça başarılı. Şimdi yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim. Hatta Türkiye’de yapılmış sayılı işler arasında. Filmin müzikleri de oldukça güzel. Bunları da hesaba kattıkça hatır için izlenir diyorum.

Yönetmen – Senaryo: Tan Tolga Demirci

Oyuncular:

Feride Çetin
Ebru
Halim Ercan
Cagan
Bahar Yanilmaz
Didem
Bulut Köpük
Sibel
Serkan Altunorak
Tolga

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0850284/

http://www.sinematurk.com/film/9780-gomeda/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: