Gone Girl

Film başarılı yönetmen David Fincher‘ın son filmi. Filmin senaryosunu ise aynı isimli romanın yazarı olan Gillian Flynn yapmış. Filmin konusu hayli ilgi çekici olmakla birlikte, senaryo da bazı ufak tefek aksaklıklar mevcut. Bu da ufakta olsa izlerken sıkılmanıza sebep oluyor. Kurguda ufak sıkıntılar var. Romanı okumadım ama yorumlarını okuduğum kadarıyla aynı sıknıtı romanda da varmış. Hikaye iyi bir şekilde giderken yarısından sonra sıkıntıya sebebiyet veriyormuş. Filmde aynı şeyi bende hissettim.

Hikaye iki ayrı bölümden oluşuyor. Biraz diğer kayıp filmelrinden ayrılma sebebi de bu filmin. İkinci bölümde izleyicinin sıkılma sebebi belkide aslında merak edilenin ortaya çıkmasından kaynaklı. Tabi akabinde hikaye yeni bir merak kaynağı oluşturmaya çalışıyor ama bunu başaramıyor. Bir de finalede hikaye yeniden doğar gibi oluyor ama bitiyor. Hikayenin sürekli şarşırtmaya çalışması bence en büyük hatası.

Nick ve Amy birbirlerini çok severek evlenmiş, mutlu bir çifttir. Bir gün Amy ortadan kaybolur. Kaybı polise bildiren Nick karısını aramaya başlar. Ünlü bir yazar olan Amy için toplumda birleşerek kampanyalar başlatırlar. Bu esnada Nick karısının kaybolmasıyla pek ilgili gözükmemektedir ama bu kayıptan kendisi sorumlu tutulmaktadır. Hata ve hatta Amy’i Nick’in öldürdüğünü düşünürler. Nick ise kendini korkumak içinçabalar, bu esnada bir başasıyla olan ilişkisi ortaya çıkar. Bütün deliler de Nick’in Amy’i öldürdüğü yöndedir. Filmin ilk yarısı bu şekilde giderken ikinci yarı ise tamamen değişikliğe uğrar.

Filmin ikinci yarısında ise Amy’i görürüz. yaşamakta ve kendi isteği ile ortadan kaybolmuştur. Bu esnada Nick’e yapılan tüm suçlamaların Amy tarafından yapıldığına flash backler ile tanık oluruz. Amy tüm para ile yurt dışına kaçacakken kaldığı bir pansiyonda tüm parasını çaldırır. Bu sebepten dolayı geri dönemk zorunda kalır, ancak kendini aklamak için de bir başka plan yapar. Acımasız bir plan.

Film kendini izlettiriyor. Daha iyi olabilirmiş aslında. Yönetim ve oyunculuklar açısından bir sıkıntı görmedim filmde. İkinci bölümde keşke flash backlar çok fazla verilmeyip her şey önümüze sürülmeseymiş daha iyi olurmuş.

Genelde kalabalık isimlerle çalışmalarına tanık olduğumuz David Fincher bu kez tanıdık isim olarak sadece Ben Affleck ile çıkıyor karşımıza. Bence film  David Fincher’in oldukça basit ve sade kalmış. Daha iyi bir film beklediğimi söyleyebilirim. Sanki bu yönetmenin en zayıf filmi. Ancak yine de izlenir.

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: Gillian Flynn

Oyuncular:

Ben Affleck
Nick Dunne
Rosamund Pike
Amy Dunne
Neil Patrick Harris
Desi Collings
Tyler Perry
Tanner Bolt
Carrie Coon
Margo Dunne

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2267998/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?