Görev

Efendim şurada sizlere film tanıtacağım, yorumlayacağım diye (!?) ne eziyetler çektiğimin kanıtıdır şu film. Şimdi daha nasıl bir açıklama yapayım da filme gireyim bilemiyorum. Ben ki yolalrca o kadar film izledim hemde ayırt etmeden, öyle ki b-movieler en sevdiklerim şimdi bu film için ne diyeceğimi bilmiyorum. Normal film desen değil, b-movie desen değil normal film desen hiç değil. Ne olduğu belli olmayan bir şey Görev.

Film 2013 yılında çekilmiş. Yani eski değil. Bazen bu tarz filmlere rastlayınca Türk Sinemasına olan inancım yerle bir oluyor desem yeridir. Yani şu dönemde artık telefondaki kameralarla sürekli kendini çeken çocuklara bile versen kamerayı bundan daha iyi bir film yaparlar diye düşünüyorum ki bu insanların içine sürülmüş baya baya ciddi yapılmış bir iş. Filmin yönetmen koltuklarında Ergun MercanBanu Kaptanoğulları var. Tabi zor iş olduğu iki kişi paylaşmış yönetmen koltuğunu. Senarist ise Banu Kaptanoğulları. Kendilerini tanımam etmem. Bu saatten sonra tanımak gibi bir durum içerisinede girmem zaten.

Karşımıza oldukça sıradan ve basit bir senaryo var. On altı yaşındaki bir kız uyuşturucu tacirleri tarafından kandırılarak bir eve götürülür. Burada yüksek dozdan ölen kıza kaçıran adam aynı zamanda defalarca tecavüz eder. Olay yerine gelen cengaver polisler Ferhat, Mert ve Buse olayı araştırırlar. Yanlarında yeni polis çıt kırıldım Erçin’de vardır. Bu arada Ferhat ve Buse birbirlerini sevmektedirler ama bunu birbirlerine itiraf etmezler. Tabi Mert de Buse’ye aşıktır. Ölen kızın kimliğini çözmeye çalışırken kızın karakolda çalışan çaycının kardeşi olduğunu öğrenirler.

Ekip araştırmayı derinleştirir ancak pek bir şey bulamazlar. Bu arada istişareye yatan Mert rüyasında kızı öldüren kişinin Tahsin Komiserin kızını öldüren kişi ile aynı kişi olduğunu görür. Rüyasında gördüğü ip uçlarına dayanarak bu kötü uyuşturucu tacirlerinin peşinden koşarlar. Cinayeti kimin işlediğini bulurlar ama asıl peşinde oldukları asıl ele başı Usta kod adlı biridir. Bu esnada öğrenirler ki Usta komiserin vakti zamanında çatışmada öldürdüğü bir adamın kardeşidir ve intikam almak için komiserin kızını öldürmüştür. Ustayı ele geçirmek için Erçin ve Buse hayat kadını kılığında Ustanın işlettiği otele giderler. Tabi kimlikleri deşifre olur ve çatışmanın ortasında kalırlar.

Filmde mutlu son yok. Zaten olsa da bir şey değişmez. Filmin senaryosundan tutun, kurgu, ses, çekimler her biri ayrı ayrı berbat. Bu basit hikaye kendi içinde bile tutarsız. İşe yeni başladığı söylenen Erçin bir flash backla bir kaç sene önceki cenazede yer alabiliyor. Zaten oyunculuklar sıfır. hatta berbat ötesi. Kızları da zaten öyle dekolte kıyafetlerle göğüs göstersinler diye ortada dolandırmışlar. Bu arada filmin baş rol oyuncusu da Doğuş.

Ne diyeyim ki siz siz olun filmin yanına yaklaşmayın. Allah korusun. Harcanan paraya yazık.

Yönetmen: Ergun MercanBanu Kaptanoğulları

Senaryo:  Banu Kaptanoğulları

Oyuncular:

Doğuş Ferhat
Şirin Yıldırım Buse
Cemre Çimen Mert
Özge Pirçek Ecrin
Murat Soydan Müdür
Gökhan Yavuz Usta
Hakan Akgün Eyüp
Gülşah Kara Seda
İdil Turna Melek
Burak Kimyager Vural
Eyüp Özbaltacı Derman
Teoman Ayık Tahsin

Linkler:

http://www.sinematurk.com/film/48598-gorev/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: