Görünmeyenler

2012 yapımı Türk filminin yönetmen koltuğunda  var. Bu yönetmenin ilk filmi. Senaristler ise . Lakin ben yazılan bir senaryo görmedim desem yalan söylemiş olmam. Çünkü film bize “ah budur” dedirtecek bir senaryoya sahip değil. Paranormal Activity “çakması” bir film karşımızda. Uyarlama yada esinlenme demiyorum bilakis “çakma” kelimesini kullanıyorum çünkü film özellik olarak birebir özentisi olduğu filmin şartlarını sağlıyor. Hal böyle olunca çokta yaratıcı olmayan bir film çıkıyor karşımıza.

Aslında her şey aynı. Çiftimiz yeni büyük bir eve taşınırlar. Evde garip şeyler olmaya başlar ve bunu belgelemek için videoya almaya karar verirler. Gerek kullanılan kamera açıları gerekse efektler oldukça başarısızdı. Film korkutacak sahnenin ne zaman geleceğini size çok net söylüyordu. Gereksiz görsel efektler ve ses efektleri zaten odaklanmakta yada yorum yapmadan izlemeye çalıştığımız filmin dikkat faktörünü üstümüzden alıyordu. 

Oyunculuklarda tatmin edici değildi. Ki koca koca gerçek olaydır / görüntülerdir deyip hiç doğal olmayan oyun sergilemeleri ayrı bir durum. Kapalı mekan ve kısıtlı oyuncu ile iş çevirecekseniz ve oyunculuğun çoğu da monologlar şeklinde olacaksa oyunculuğun aynı zamanda oyuncunun kaliteli olması gerekli. Film vermiyor bunu bize.

Film ilk dakikasından son on dakikasına rağmen olaysız geçiyor. Bunu mu izliyoruz doğru film de miyiz diye düşünmeden edemiyorsunuz. Küçük bir ailenin ne yaptığı neler olduğu açıkçası izleyici olarak pek dikkatimizi çekmiyor. En ufak merak uyandıracak sahnede yok. Ancak son on dakikaya girdiğimizde film boyunca saklanan Görünmeyenler camı çerçeveyi kırarak ortaya çıkıyor. Bir de geçmişe dönüp hikayenin neden bu şekilde olduğunu bize anlatması cabası. Sanki bilmediğimiz anlayamadığımız bir şey varmış gibi dalga geçiyor izleyiciyle.

Film hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Zaman kaybı. Ben filmi bir kaç hafta önce izledim izlediğimi ne olduğunu bile unutmuşum. Notlarıma bakınca hatırladım. Ben uzak durun derim. Arkadaş arasında eğlence için çekilmiş bir film adeta.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Merve
Selin
Onur

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2269122/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?