Gôsuto furenzu

Uzun zamandır Japın dizisi yani J-drama izlemiyordum. Bu eksikliğe son vermek için elimdeki arşivden bir dizi seçtim ve izlemeye koyuldum. Dizi 2009 yapımı ve on bölüm. Peki dizi bana ne kazandırdı diye sorarsam kendime aslında hiç bir şey diyebilirim. Dizi ne aşısı derecede komik, ne dram yönü fazla, ne korku yönü fazla. Yaşanan olan biten olaylar oldukça basit ve sıradan.

Dizi her yönü ile manga kıvamında yapılmış. Aslında yapılmaya çalışılmış. Karakterler benzetilmeye çalışılmış ama olmamış. Kullanılan özel efektler oldukça basitti ve en ufağı bile göze çarpıyordu. Ancak kullanılan canlı renkleri beğendiğimi söyleyebilirim.

Asuka bir kaza sonucu arkadaşlarını kaybeder. Kazadan tek o kurtulur ancak o günden sonra hayaletler görmeye başlar. Asuka bir lise öğrencisidir tabi olaylar da bu çerçevede gelişmektedir. Asuka insanlara hayır diyemeyen bir tiptir. Hayaletler de ona gelip yardım isteyince Asuka kendini onlara yardım etmekten alıkoyamaz. Bu sırada kendisi gibi hayaletleri gören Kaito’yla tanışır.

Ancak Kaito biraz gariptir. Asuka onun alsında bir ölü olduğunu diğer tarafa gitmekten kaçan sevgilisini bulmak için geri dönmüştür ve kısa bir zamanı vardır. Kaito ve Asuka kızı aramaya koyulurlar. Tabi bu sırada birbirlerine aşık olurlar. Ama önemli olan onlar için kızı bulmaktır.

Dizi de Asuka her bölüm bir iki hayalete yardım ederken, ana hikaye yavaş yavaş ilerler. Ancak son iki bölüm olayların gelişimi, birden sonuçlanması bünyemde ne oluyoruz etkisi yarattı. Durağan geçen hikaye apar topar son buldu.

Dizi klasik j-dramalarından biraz daha uzak ancak meraklıları için izlenebilir bir dizi. Yaşıtlarım için pek eğlenceli olacağını düşünmüyorum açıkçası. Belki gençler için daha izlenebilirdir.

Senaryo: Shôichirô Masumoto

Oyuncular:

Saki Fukuda
Asuka
Takahiro Nishijima
Kaito hayami
Ai
Moe Arai
Manami Azechi
Jingi Irie

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1399149/

http://www.imdb.com/title/tt1507401/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: