GP506

Güney Koreli yönetmen, Su-chang Kong‘un ikinci uzun metrajlı filmi. Yönetmenin Coma adında başarılı bir de dizisi mevcut. Bunun haricinde tabi bu ismi senarist olarak görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde yönetmenin Arpointeu / R Point isimli filmini yazmıştım. Zaten bu filmi de o filmi referans alarak izledim ve oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Yani karşımızda az ve öz film yapan bir yönetmen var. Gerçi Arpointeu mu GP506 mı derseniz Arpointeu’yu seçerim. Ancak iki filminde askeriyede geçmesi bakımından ortak noktalarının olması göze batıyor. Sanıyorum yönetmenin askeriye ile bir sorunu var.

GP506 Güney Kore’nin sınır karakollarından birinde geçiyor. Buradaki askerlerden cevap alınamamıştır ve kontrol edilmesi için bir birlik gönderilir  karakoldaki 21 askerden 20 tanesi ölmüş, geriye kalan kişi ise kayıptır. Olayı araştırması için bir yüzbaşı Noh Seong-Gyu gönderilir. Deliller araştırılırken, aslında birinin bu vahşi cinayetleri işlediği görülür ama kimin işlediği konusunda bir fikirde yoktur. Suçlu olarak kayıp bir kişi görülmektedir. Ancak cesetler de tanınmayacak haldedir ve bir çoğunun künyeleri yoktur.

Araştırmalar esnasında gizlenmiş olan Yoo Jeong-Woo bulunur ve sorgulanmaya başlanır. Anlattıklaır ve deliller birleştirilmeye çalışılır. Yoo Jeong-Woo’nun tek amacı ise karakoldan ayrılmaktır. Noh Seong-Gyu, delilleri bir araya toplar Yoo Jeong-Woo’nun da anlattıklarından yola çıkarak cinayetlerin sebebini bulmaya çalışır ancak bu sırada kendi askerine de garip şeyler olmaktadır. Sürekli cesetleri alıp oradan gitmek isteyen doktor da hava şartları sebebi ile karakolda kalınca, fark ederler ki bir virüs insanları etkisi altına alıp onları şiddete meyilli hale getirmektedir. Şimdi kendilerini kurtarma çabası içine girerler. Ancak buradan bir kişinin çıkması demek, hastalığın bütün dünyaya yayılması demektir.

Filmin görselliği, müzikleri oldukça başarılı. Senaryo başarılı bir şekilde yazılmış. Kurgu da aynı şekilde, Hikaye flash back lerle dolduruluyor. Film bittiğinde tek soru bu virüsün nereden geldiği ama onun içinde aslında gizli deney sonucuna varabiliriz. Oyunculuklar her zamanki gibi oldukça başarılı. Filmin atmosferi ve izleyicide bıraktığı etki de tartışılmaz. 121 dakikalık süresi boyunca olan biteni izlemekten çok hikayeye dahil olup sürekli yorumlar yapıyorsunuz. Tabi final de oldukça etkileyici.

Özet olarak Kore Sinemasının yerinin yarı olduğunu kanıtlayan bir film GP506. Kesinlikle izlenmesini tavsiye ederim. Korku dozu düşük olsa da, gerilimi, kurgusu keyifli bir izlenim sunuyor insana.

Yönetmen – Senaryo: Su-chang Kong

Oyuncular:

Cheon Ho-Jin Başçavuş Noh Seong-Gyu
Jo Hyeon-Jae 1 Lt Yoo Jeong-Woo
Lee Young-Hoon  Onbaşı Kang Jin-Won
Lee Jeong-Heon  Doktor
Yu Tae-Seong  1 Lt Bang
Choi Kyu-Hwan  Müfreze lideri

Linkler:

http://asianwiki.com/The_Guard_Post

http://www.imdb.com/title/tt1064953/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?